Strona główna » Metody wychowawcze, NAJNOWSZE, WYCHOWANIE » Ze smoczkiem mi do twarzy

Ze smoczkiem mi do twarzy

Przygotowując się do macierzyństwa snujemy różne plany i wyobrażenia dotyczące tego okresu. Myślimy o tym, jak będziemy wychowywać nasze dziecko i co może być nam w tym pomocne. Jedne matki planują długo karmić piersią, inne szybko wrócić do pracy, jeszcze inne używać chusty zamiast wózka. Jednym z takich dylematów może okazać się używanie bądź nie smoczka uspokajającego.

smoczek

Założenia, co do uspokajania niemowlęcia.

Wiele matek postanawia zaspakajać potrzeby ssania pociechy wyłącznie za pomocą piersi, wierząc, że dzięki temu nawiązują z dzieckiem szczególną więź. Mając maluszka zawsze przy sobie, sprawiają, że czuje się on bezpieczny i spokojny. Inne postanawiają używać smoczka, co nie oznacza, że nie mają one możliwości nawiązać podobnej więzi ze swym maleństwem.  Warto zauważyć, że wiele zależy od sposobu wychowania, ilości spędzanego razem czasu oraz umiejętności komunikacji między mamą a dzieckiem. Bezbłędne rozpoznawanie sygnałów przekazywanych przez maluszka pozwoli mamie na szybkie reagowanie i odpowiednie zaspokajanie jego potrzeb. Nie chodzi przecież o to, aby bezmyślnie „zatykać” buzię smoczkiem  jako odpowiedź na każdy płacz, a raczej o to, aby zaspokoić odruch ssania w momencie, kiedy dziecko tego potrzebuje. Nie ukrywajmy jednak, że smoczek okazuje się wybawieniem w wielu sytuacjach kryzysowych. Jest też jednak wiele mam, które doskonale sobie bez niego radzą i nie widzą potrzeby  stosowania.

Kiedy i dlaczego zdecydować się na podanie smoczka?

Jedni planują podać smoczek już w szpitalu, inni czekają z tym do momentu, kiedy zauważą u dziecka wzmożoną potrzebę ssania, jeszcze inni starają się go nie podawać wcale. Niektórzy z tej ostatniej grupy, ulegają jednak po jakimś czasie, widząc, że da im to możliwość spokojnego przespania kilku godzin w nocy. Uspokojenie krzyczącego dziecka w miejscu publicznym bez potrzeby podawania piersi w tłumie ludzi okaże się łatwiejsze również przy pomocy smoczka. Kiedy zbliża się pora karmienia i nie mamy możliwości szybko tego zrobić, smoczek opóźni nam atak płaczu głodnego malucha. Zastanawiając się nad stosowaniem smoczka należy wziąć pod uwagę wiele czynników, min. nasz styl życia, nasze oczekiwania, miejsce spania niemowlęcia, a co najważniejsze jego potrzeby. Rodzicom planującym spać z dzieckiem w jednym łóżku, nosić je w chuście i spędzić z nim pierwsze kilkanaście miesięcy w domu o wiele łatwiej będzie poradzić sobie bez dodatkowego uspokajacza, niż tym, którzy planują szybko przenieść maluszka do własnego łóżeczka, w niedalekiej przyszłości oddać pod opiekę innych osób, czy wrócić do aktywnego życia zawodowego.

Rodzaje smoczków

Zdarza się, że dziecko nie akceptuje smoczka i od razu go wypluwa. Są niemowlęta, które w ogóle się do niego nie przekonają, a ssać będą chciały wyłącznie pierś. Inne do tego celu wykorzystują swoje kciuki. Jeśli jednak zależy nam, aby nasze dziecko używało smoczka, możemy wypróbować różne modele. Producenci smoczków oferują różne kształty i wielkości. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że w końcu któryś z nich zostanie zaakceptowany. Należy także uważać na dopasowanie smoczka do wieku dziecka. Zazwyczaj na opakowaniach jest napisane, dla jakiego przedziału wiekowego dany smoczek jest odpowiedni. Jednak wszyscy producenci smoczków zalecają, by nie stosować ich dłużej niż do 18 miesiąca życia dziecka.

Higiena używania smoczków

Przed podaniem smoczka pamiętaj, aby przeczytać instrukcję. Niektóre należy sparzyć we wrzątku, inne trzeba gotować kilka minut. Smoczki wykonane są ze specjalnego tworzywa dzięki czemu odporne są  na wysokie temperatury. Specjalne zatyczki pomagają w przechowywaniu ich na spacerze czy w podróży. Jeśli smoczek upadnie zatyczka chroni go przed zabrudzeniem. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, kiedy smoczek wpada np. w piaskownicę. Wtedy warto mieć przy sobie zapasowy dodatkowy egzemplarz lub ewentualnie czystą wodę by szybko go przemyć, jeśli jest natychmiast potrzebny. Niezależnie od tego jak długo planujemy stosować smoczek, pamiętajmy by przynajmniej raz na 1-2 miesiące smoczek wymienić.

Plusy używania smoczka:
 • dziecko ssące smoczek nie będzie ssało kciuka
 • może go podać każdy
 • ułatwia przyzwyczajanie do picia z butelki
 • pomaga przy nagłych atakach płaczu
 • jest pomocny w oduczaniu dziecka jedzenia w nocy
 • pomaga dziecku przy zasypianiu
 • pomaga w dłuższych podróżach lub na spacerach, kiedy dziecko ma dosyć siedzenia w wózku lub foteliku
 • przynosi ulgę przy ząbkowaniu
Minusy używania smoczka:
 • mogą pojawić się trudności w oduczaniu od ssania smoczka
 • przy długim (kilkuletnim) i częstym ssaniu smoczka może powodować wady zgryzu
 • uzależnia dziecko od ciągłego ssania
 • może zaburzyć technikę ssania i doprowadzić do zaprzestania karmienia piersią
 • jednorazowy zakup nie jest wielkim wydatkiem, ale trzeba pamiętać by zmieniać smoczki, co 1-2 m-ce w zależności od ich zużycia.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey