Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Pielęgnacja » Walczymy z ciemieniuchą

Walczymy z ciemieniuchą

Minęło kilka tygodni od narodzin maluszka, nauka pielęgnacji i poznawanie dziecka pogłębiają się z każdym dniem. Czasami pojawiają się jednak zmartwienia i niepewność, spowodowane zwykle brakiem doświadczenia młodej mamy. Bardzo często jednym z powodów naszego niepokoju może być łuszcząca się i wyglądająca nieestetycznie wysypka, która pojawia się na główce dziecka. Na szczęście to nie powód do zmartwień – to tylko ciemieniucha, którą można usunąć za pomocą nieskomplikowanych zabiegów.

ciemieniucha

Ciemieniucha to częsta przypadłość wieku niemowlęcego, która pojawia się w pierwszych trzech miesiącach życia (zdarza się również u starszych dzieci).  Na owłosionej skórze głowy tworzą się tłuste i niejednolite w strukturze żółtawe placki, które łatwo się łuszczą. Zmiany skórne mogą pojawić się również w okolicy brwi, powiek, uszu oraz w fałdach skóry (w rzadkich przypadkach ciemieniucha pojawia się na podbrzuszu i pośladkach). Mogą być zarówno niewielkie, jak i w zaostrzonym przypadku mogą objąć całą powierzchnię skóry głowy. Choć objawy mogą być niepokojące, to w rzeczywistości ciemieniucha nie jest groźna. W żaden sposób nie wpływa na samopoczucie maluszka. Miejsca objęte zmianami nie swędzą i nie podrażniają skóry dziecka.

Przyczyny

Ciemieniucha nie jest wynikiem infekcji, alergii, ani złej higieny. Jej przyczyną jest nadczynność gruczołów łojowych w skórze noworodków. Jest to efekt obecności w organizmie dziecka hormonów matki jeszcze z okresu ciąży. W wyniku nadmiernej produkcji łoju martwy, złuszczony naskórek nie odpada, ale łączy się i zasycha na główce dziecka, tworząc w ten sposób żółtawe, tłuste plamy.

Walczymy domowym sposobem

Ciemieniucha wymaga leczenia, pozostawiona sama sobie może doprowadzić do infekcji. Gdy zmiany skórne są małe, można je zwalczyć domowym sposobem za pomocą kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt. Najprostsza kuracja to codzienne mycie szamponem i wyczesywanie łusek miękką szczoteczką. Dla zwiększenia efektywności kuracji, skórę głowy dziecka można posmarować przed kąpielą oliwką, którą pozostawiamy na minimum 15 minut. Nasmarowaną główkę przykrywamy bawełnianą czapeczką, wzmacnia to zmiękczające działanie oliwki. Przed umyciem główki szamponem dla dzieci delikatnie wyczesujemy łuski. Taką kurację należy przeprowadzać codziennie aż do ustąpienia objawów. Leczenie ciemieniuchy może potrwać nawet miesiąc, w walce z tą dolegliwością najważniejsze są cierpliwość i regularność.

Gdy używamy tylko naturalnych kosmetyków ciemieniuchę możemy zwalczać przy pomocy okładów z namoczonych otrębów pszennych (także płatków owsianych), które mają działanie kojące i zmiękczające. Po kilkuminutowych okładach należy spłukać skórę głowy dziecka i wyczesać łuski.

Gdy kuracja domowa nie wystarcza

Gdy mamy wrażenie, że domowa kuracja nie działa, możemy sięgnąć po silniejsze środki farmaceutyczne. W aptece dostępne są specjalne kremy do walki z ciemieniuchą. Preparaty te nakładamy bezpośrednio na obszar zmienionej skóry głowy i pozostawiamy do wchłonięcia na kilkanaście godzin. Po upływie wyznaczonego czasu wyczesujemy luźne łuski i myjemy włosy szamponem. Gdy chcemy użyć środków o mocniejszym działaniu, wybierzmy lecznicze kosmetyki aplikowane na 15-30 minut przed kąpielą lub specjalne oliwki przyśpieszające odwarstwianie łusek i szampony wspomagające leczenie.

Konsultacja lekarska

Choć ciemieniucha to częsta i niegroźna przypadłość, czasem wymaga konsultacji lekarskiej. Powinniśmy się zgłosić do dermatologa, gdy:

  • mimo stosowania kuracji po 7-10 dniach nie widać żadnej poprawy,
  • zmiany skórne zamiast maleć – rosną, a skóra zrobiła się zaczerwieniona i podrażniona.

Lekarz potwierdzi diagnozę i zadecyduje o dalszym leczeniu, przepisze prawdopodobnie preparaty dostępne na receptę. Konsultacji pediatrycznej wymagają również powracające objawy ciemieniuchy.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey