Strona główna » Alergie, NAJNOWSZE, ZDROWIE » Uczulenie na jedzenie

Uczulenie na jedzenie

Układ odpornościowy jest jednostką obronną organizmu. W przypadku dziecka jego sprawne funkcjonowanie jest szczególnie ważne, zdarza się jednak, że jego nadgorliwość prowadzi do powstania nadwrażliwości znanej powszechnie jako alergia, która w przypadku dzieci najczęściej przyjmuje postać alergii pokarmowej.

alergia pokarmowa

Problemy z jedzeniem?

Najważniejszymi wskaźnikami rozwoju fizycznego dziecka są przyrost masy ciała i związany z tym apetyt. Cechy te pozwalają nawet we własnym zakresie stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo – pomocą służą nam m.in. siatki centylowe. Jeśli dziecko niechętnie je lub mimo apetytu nie rośnie zgodnie z oczekiwaniami, powinno to wzbudzić w nas uzasadniony niepokój i zachęcić do bardziej wnikliwej obserwacji. Może oczywiście okazać się, że dziecko ma specyficzne upodobania kulinarne lub preferuje mniejsze ilości jedzenia. Coraz częściej jednak zdarza się, że przyczyną zaburzeń jest alergia pokarmowa.

Poznaj wroga

Dziecko ma czerwone, „lakierowane” policzki i/lub swędzącą wysypkę? Często ulewa lub ma kolkę? Ma biegunkę i wzdęcia? Często ma katar, kaszel, a nawet problemy z oddychaniem? Wszystkie te objawy trudno wrzucić do jednego worka, a jednak mogą mieć wspólną przyczynę – alergię pokarmową. Różnorodność objawów utrudnia rozpoznanie choroby, więc niezastąpiona bywa słynna matczyna (a może – rodzicielska) intuicja. Jeśli jednak intuicja milczy, trzeba wyeliminować inne możliwe przyczyny objawów.

Równie skomplikowane jest określenie przyczyn alergii. Naukowcy nie zajmują jednoznacznego stanowiska w sprawie powodu, dla którego kolejne pokolenia dzieci są coraz bardziej narażone na jej występowanie. Najczęściej wymienia się:

  • zmiany dziedziczne (stąd zaleca się szczególną ostrożność we wprowadzaniu alergizujących pokarmów u dziecka, którego wywiad rodzinny jest obciążony alergią),
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • porę roku, w której poczęte zostało dziecko (jeśli wiosną, istnieje wyższe prawdopodobieństwo zachorowania).
  • wprowadzenie sztucznego pokarmu (odstawienie od piersi po 6. miesiącu życia znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych).

Strategie postępowania

Żywienie alergika wymaga dyscypliny i cierpliwości, jednak daje wymierne rezultaty. Kluczowa jest nauka wykrywania alergenów, często ukrytych wśród pozornie niewinnych produktów oraz pamiętanie o alergii krzyżowej – np. uczulenie na mleko często wiąże się z uczuleniem na jajka. Jeśli mamy w domu alergika, czytajmy dokładnie etykiety, możemy zdziwić się, kiedy odkryjemy na przykład obecność mleka w parówkach. O alergiach pokarmowych trzeba też zawsze poinformować lekarza przed szczepieniem malucha – część szczepionek ma w składzie białko jaja kurzego, co mogłoby wywołać nadmierną reakcję organizmu.

Dziecko, u którego występuje nadwrażliwość pokarmowa, powinno być stale objęte specjalistyczną opieką lekarską. Cięższe postacie alergii mogą być groźne dla życia poprzez wywołanie wstrząsu anafilaktycznego, stąd wnikliwa diagnoza jest konieczna – obejmuje ona nie tylko regularne wizyty w poradni alergologicznej, ale i testy (skórne, z krwi), a co jakiś czas można również sprawdzać, czy nietolerowany przez organizm składnik przestał już wywoływać nadmierną reakcję. Najmniejszym alergikom zalecany jest odmienny harmonogram wprowadzania produktów. Bardzo ostrożnie wprowadzajmy gluten, gdyż nadal nie do końca poznane są mechanizmy prowadzące do powstania nietolerancji glutenu, znanej jako celiakia.

Widoki na przyszłość

W wielu przypadkach dziecko „wyrasta” z alergii ok. 2-3 roku życia. Do tego momentu (lub dłużej, jeśli alergia nie minie) pozostaje trzymać żywieniowy rygor i ściskać kciuki za postępy nauki.

Pomimo braku lekarstwa na alergię, da się z nią żyć, a przy odpowiednim postępowaniu ograniczyć jej uciążliwość do minimum. Ciągły rozwój medycyny daje nadzieję na opracowanie skutecznej terapii, dzięki której przyjmowanie leków w cięższych przypadkach nie będzie konieczne. Odczulanie już dziś jest jednym ze sposobów walki z alergiami. Być może zostanie opracowana doskonalsza forma farmakoterapii, która złagodzi objawy alergii lub umożliwi spożywanie „zakazanych” produktów. Możliwe też, że naukowcom uda się odnaleźć złożone przyczyny powstawania nadwrażliwości i unikanie ich pozwoli przyszłym rodzicom uchronić dziecko przed chorobą.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey