Strona główna » Choroby, NAJNOWSZE, ZDROWIE » Sposób na guza

Sposób na guza

Mogą być sine, żółte lub zielone. Czasem są małe – prawie niewidoczne, a czasem osiągają rozmiar piłki tenisowej. Guzy to nieodłączni towarzysze zabaw małych dzieci. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

metoda na guza

Skąd się biorą się guzy?

Dzieci są w ciągłym ruchu – biegają, skaczą po łóżkach, wpinają się na drzewa i regały. Jest to ich sposób na poznanie świata i udoskonalanie swoich cech motorycznych. Zabawom tym towarzyszą upadki, a te często kończą się urazami głowy i pojawianiem się guzów. Okolice głowy są bardzo silnie ukrwione, dlatego też nawet niewielkie urazy powodują znaczny obrzęk i pojawienie się krwiaka. Dzieje się tak, ponieważ wskutek uderzenia uszkodzone zostają cienkie naczynia krwionośne (tzw. naczynia włosowate) i następuje podskórne krwawienie. Początkowo skóra w miejscu urazu robi się czerwona, a później powstaje krwiak, który przybiera różne kolory – od fioletu po żółć i zieleń. Jest to związane z rozkładem czerwonego barwnika krwinek – hemoglobiny.

Co zrobić, gdy się pojawią?

Gdy dziecko już uderzyło się w głowę, zachowaj zimną krew. Jak najszybciej przyłóż w miejsce stłuczenia zimny okład – jego zadaniem jest uśmierzenie bólu i zmniejszenie obrzęku. Kompres sprawi, że uszkodzone naczynia krwionośne obkurczą się, a krwawienie podskórne zmniejszy. Pamiętaj, żeby przykładać okład nie dłużej niż 10 min. W kolejnych dniach można zastosować ciepły i wilgotny kompres w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych, co powinno przyspieszyć gojenie.

Co powinno niepokoić?

Silne uderzenia w głowę mogą być bardzo niebezpieczne. Każdorazowo powinniśmy obserwować dziecko przez 6 godzin, a w przypadku wystąpienia poniżej przytoczonych objawów należy bezwzględnie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie:

 • utrata przytomności
 • nudności i wymioty – szczególnie, jeśli występują więcej niż dwa razy
 • drgawki
 • wgniecenie lub zagłębienie w czaszce
 • niezdolność poruszania ręką lub nogą
 • trudności z wybudzeniem dziecka ze snu – kontrola co jedną lub dwie godziny w ciągu dnia; w nocy 2 lub 3 razy w ciągu 6 godzin po urazie
 • zaburzenia równowagi i zawroty głowy – szczególnie, jeśli utrzymują się więcej niż godzinę
 • nierówne źrenice i brak reakcji źrenic na światło
 • wyciek wodnistej wydzieliny nosa lub uszu
 • zaburzenia widzenia
 • zaburzenia mowy
 • silny, zakłócający normalne funkcjonowanie ból głowy
 • niewyraźna mowa

Jak zapobiegać guzom?

Wszystkim upadkom maluchów nie da się zapobiec. Możemy jednak sprawić, że otoczenie zabaw dziecka będzie bardziej bezpieczne, a skutki upadków nie będą przyprawiać o palpitacje serca. Warto przemyśleć, jak można zminimalizować ryzyko wypadków w swoim domu i dostosować warunki do aktualnych potrzeb dziecka. Gdy uczy się ono chodzić, można zainwestować w osłonki na ostre rogi od krzeseł i stołów, a gdy odnajdzie w sobie ducha alpinisty, można utrudnić mu trochę zadanie i schować potencjalne przedmioty, które stanowią pomoc w zdobywaniu kolejnych poziomów. Aktywujmy naszą wyobraźnię i poszukajmy miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka.

A jeśli guz zawita już na głowie naszego poszukiwacza przygód, nie martwmy się, za kilka dni przecież zniknie, a przez ten czas może być z dumą „noszony” i prezentowany zazdrośnie patrzącym nań rówieśnikom.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey