Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Spacery i podróże » Spacer zimową porą

Spacer zimową porą

Śnieg i mróz działają jak sygnał dla prawie każdego dorosłego :„ uciekaj do domu, właź pod koc i nigdzie się nie ruszaj!” Dzieci, w przeciwieństwie do większości rodziców, uwielbiają zimę, bo to przecież sama frajda – lepienie bałwana, bitwa na śnieżki i jazda na sankach. Spacer w zimie może być prawdziwą przyjemnością dla wszystkich, wystarczy tylko dobrze się do niego przygotować.

zimowy spacer

„Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie”

To znane skandynawskie przysłowie podpowiada, jaki powinien być nasz pierwszy ruch w przygotowaniach do zimowego wyjścia na spacer. Ubieramy się na cebulkę!

Jeśli planujesz zimowy spacer z noworodkiem:

Ubierz malucha w body z długim rękawem, pajacyk (najlepiej z grubszego materiału), skarpetki i sweterek lub bluzę. Na wierzch załóż kombinezon i czapkę. W wózku przykryj maleństwo kocykiem. Pamiętaj, żeby ubrać siebie zanim zaczniesz ubierać malucha, w przeciwnym razie ryzykujesz, że dziecko się zgrzeje.

Jeżeli wybierasz się na dwór z niemowlakiem:

Twoje dziecko jest już bardziej ruchliwe i ma ochronną warstewkę tłuszczu, możesz więc założyć mu: body z długim rękawem, grubszy pajacyk, skarpetki, kombinezon i czapeczkę. Na wszelki wypadek weź ze sobą kocyk, ale nie przykrywaj nim dziecka od razu.

Jeśli Twoje dziecko ma już ponad rok:

Więcej niż pewne jest, że malucha rozpiera energia, dlatego ubierz malucha nieco lżej niż siebie. Bieganie, skakanie i szalona zabawa w śniegu z pewnością rozgrzeją malca. Zbyt gruba warstwa ubrań może prowadzić do przegrzania, a stąd już niedaleko do przeziębienia! Najważniejsze w zimowym stroju chodzącego dziecka są nieprzemakalne, ciepłe buty. Nie można zapominać też o rękawiczkach – najlepsze są te bez palców, ponieważ maluch nie potrafi jeszcze sam włożyć paluszków w odpowiednie dziurki. Dobrze jest kupić rękawiczki na sznurku lub po prostu go doszyć – nie zsuną się z rączek tak łatwo ani nie zapodzieją podczas zabawy. Rękawiczki ,podobnie jak buty, powinny być nieprzemakalne.

Smaruj buzię!

Ochrona twarzy przed mrozem jest tak samo ważna jak odpowiednie ubranie. Buzię dziecka należy posmarować kilkanaście minut przed wyjściem na dwór tłustym, ochronnym kremem z filtrem UV.

Wyjść czy nie wyjść?

Niestety nie możemy liczyć na to, że cała zima będzie piękna, śnieżna i słoneczna. W pochmurne dni zastanawiamy się, czy lepiej zostać w domu, czy może wyjść chociaż na pół godziny? Pierwszą wskazówką, który podpowie nam, co zrobić, jest temperatura – przyjęło się, że z dzieckiem niechodzącym wychodzimy, jeśli nie jest ona niższa niż -5 ° C, z dzieckiem chodzącym jeżeli temperatura nie spadła poniżej -10°C. Spacer nie jest dobrym pomysłem także wtedy, gdy wieje silny wiatr lub pada deszcz.

Zimno jest zdrowe!

Zimowy spacer traktujmy nie tylko jako świetną zabawę, ale też jako kurację wzmacniającą odporność. Wychodząc z dzieckiem w zimie „uczysz” jego organizm reagować na różne temperatury, a tym samym go hartujesz. Chłodne powietrze obkurcza śluzówkę nosa, dlatego jeśli maluch nie gorączkuje, możesz wychodzić nawet podczas przeziębienia. Nie zapomnijmy też o tym, że ciepło domowego ogniska najbardziej docenimy wracając z długiego zimowego spaceru.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey