Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Rozwój » Skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe

Twoje dziecko zrobiło się wyjątkowo rozdrażnione i marudne? Wymaga od ciebie jeszcze więcej uwagi i skupienia? Masz wrażenie, że to się nigdy nie skończy i nie zmieni? Spokojnie, prawdopodobnie przyczyną niepokojącego cię zachowania jest skok rozwojowy malucha.

skoki rozwojowe

Skok w rozwój

Pierwszy rok życia dziecka to czas ogromnych zmian dla niego samego, jak i rodziców. Nigdy więcej nasz maluszek nie będzie rozwijał się tak gwałtownie, jak podczas pierwszych miesięcy życia. Podczas poszczególnych etapów rozwoju ruchowego, niemowlęta w sposób płynny nabywają i doskonalą nowe umiejętności. Inaczej rozwija się układ nerwowy – nowe umiejętności psychiczne niemowlę nabywa skokowo, czasami możemy odnieść wrażenie, że dziecko nabyło nową umiejętność dosłownie przez jedną noc. Kiedy możemy spodziewać się skoków w rozwoju naszego dziecka?

Okresy skoków:

5 tygodni (wrażenia),

7-9 tygodni (wzory),

11-12 tygodni (niuanse),

14-19 tygodni (wydarzenia),

22-26 tygodni (relacje- lęk separacyjny),

33-37 tygodni (kategorie),

41-46 tygodni (sekwencje),

ok. 55 tyg lub prawie 13 miesięcy,

ok. 64 tyg lub prawie 15 miesięcy,

ok. 75 tyg lub 17 miesięcy

Moment pojawienia się skoku jest ściśle związany z rozwojem mózgu dziecka jeszcze w okresie płodowym. Niemowlęta urodzone 2 tygodnie po terminie planowanego porodu przechodzą skoki rozwojowe 2 tygodnie wcześniej i odpowiednio dzieci urodzone 2 tygodnie przed terminem przechodzą skoki odpowiednio później.

Symptomy skoków

Symptomem skoku rozwojego jest dość wyraźna zmiana zachowania dziecka. Staje się rozdrażnione i marudne, odczuwa ogólny niepokój. Ma trudności z zasypianiem, często się wybudza i wymaga więcej uwagi od rodziców (zwłaszcza od mamy). Możemy mieć wrażenie, że dziecko cofnęło się w rozwoju i zapomniało, jak wykonuje się już opanowane umiejętności. Początkowo okresy marudzenia poprzedzające skok trwają kilka dni, wydłużają się w raz z wiekiem dziecka i mogą trwać nawet pięć tygodni. Przyczyną niepokoju maluszka jest intensywny rozwój psychiczny, który sprawia, że dzieci odczuwają bodźce mocniej niż dotychczas – to dla nich źródło silnego stresu i niepokoju.

5 tygodni

Pierwszy skok rozwojowy pojawia się, gdy nasze dziecko kończy pierwszy miesiąc życia.  Zmysły wzroku, słuchu, czucia i smaku stają się wrażliwsze, dziecko bardziej świadomie zaczyna obserwować otoczenie. Początkowo na nowe doznania niemowlę reaguje strachem i płaczem, pojawiają się pierwsze łzy. Kiedy oswoi się z nowym sposobem widzenia świata, obdarza rodziców pierwszym uśmiechem.

8 tygodni

Dziecko odkrywa mimikę twojej twarzy, zaczyna uważniej obserwować ludzi. Uświadamia sobie, że ma dłonie i  lubi na nie patrzeć (na początku może się ich bać). Próbuje kontrolować ruchy ciała, kopie nóżkami, sięga i dotyka przedmiotów. Rozwijają się również jego słuch i aparat mowy. Dziecko wydaje krótkie dźwięki i słucha siebie samego.

12 tygodni

Zmysły dziecka wyostrzają się, staje się wrażliwsze na obrazy i dźwięki, zaczyna zauważać detale. Dostrzega różnicę w tonie twojego głosu i w intensywności światła. Potrafi skoordynować ruchy oczu i głowy. Ruchy rąk stają się bardziej precyzyjne, lubi oglądać i bawić się swoimi rączkami. Potrafi okazać znudzenie, gdy za długo patrzy na jeden przedmiot.

19 tygodni

Maluszek dostrzega i rozumie sekwencje prostych zdarzeń, są to początki komunikacji rodzic – dziecko. Maluch potrafi zasygnalizować chęć przytulenia, cmoka gdy jest głodny, odpycha butelkę gdy jest najedzony, zaczyna reagować na swoje imię. Na tym etapie możemy już usłyszeć pierwsze głoski – mamama, bababa i tatata. Maluch zaczyna łączyć dźwięki, chociaż na razie to tylko zabawa a nie świadome mówienie.

26 tygodni

Okres niepokoju dziecka może trwać nawet do 4 tygodni. Pojawia się lęk separacyjny. Dzieci odczuwają niepokój, gdy rodzice znikają z pola widzania, wizyta mamy w toalecie za zamkniętymi drzwiami może wywołać u dziecka atak histerii – czuje się pozostawione samo sobie. Maluszki w tym okresie źle śpią, wybudzają się w nocy z płaczem, czują onieśmielone w nowym otoczeniu. Często nie mają apetytu i protestują przy zmianie pieluszki i ubrań.

W ramach nowych umiejętności dziecko zauważa fizyczną odległość pomiędzy przedmiotami i ludźmi. Interesują go wzajemne relacje przedmiotów wobec siebie. Od tej pory maluszek zacznie się bawić w przekładanie, nakładanie, wkładanie, układanie, to będzie dla niego prawdziwa frajda.

Zaczyna rozumieć coraz bardziej skomplikowane sekwencje zdarzeń, to okres fascynacji wyłącznikiem światła, będzie mógł włączać i wyłączać światło całymi godzinami.

37 tygodni

Dziecko staje się małym naukowcem, rozwija się jego inteligencja, a sposób myślenia zaczyna być podobny do myślenia dorosłych. Maluch zaczyna dzielić świat na kategorie, zauważa cechy wspólne, rozpoznaje kształty, potrafi je grupować. Lubi rozbierać przedmioty na części, by je zbadać. Zapamiętuje nazwy przedmiotów i czynności. Możemy już poznać jego poczucie humoru.

46 tygodni

Dziecko zaczyna znajdować i tworzyć sekwencje za pomocą swoich zmysłów. Potrafi zapamiętać kolejność zdarzeń, rozumie, że niektóre zdarzenia zazwyczaj następują po sobie i wie, co wydarzy się dalej. To dobry moment by kupić maluszkowi klocki, zaczyna go fascynować proces tworzenia. Wszelkie zabawy w których będzie mógł coś składać i budować, sprawią mu dużą frajdę. Dziecko zaczyna uczyć się świata poprzez naśladownictwo, powtarza odgłosy zwierząt i słowa, próbuje wykonywać domowe czynności. Zaczyna wskazywać przedmioty, gdy chce poznać ich nazwy.

Skakanie ze wsparciem

Skoki rozwojowe to okres dużego stresu dla dziecka. Nasze maluszki poradzą sobie z nim lepiej z naszym wsparciem. Okażmy w tym trudnym dla nich czasie więcej zrozumienia i przede wszystkim uzbrójmy się w cierpliwość. Każdy trudny etap się kończy, a my możemy z dumą patrzeć na dokonania naszego malucha.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey