Strona główna » NAJNOWSZE, Rozwój » Rowerek biegowy

Rowerek biegowy

To bardzo fajny pomysł na pierwszy rowerek dla twojego dziecka. W sposób naturalny uczy równowagi balansowania na rowerze.

Jak wygląda rowerek biegowy

Podstawową zasadą rowerka biegowego jest po prostu brak pedałów. Dziecko siada na siodełku i trzymając kierownicę odpycha się nóżkami. Im szybciej się odpycha, tym szybciej biegnie a z czasem odrywa nogi od podłoża i jedzie ucząc się równowagi. Dziecko samo kontroluje nowe umiejętności, na ile jest gotowe. Możemy wybrać między rowerkiem metalowym a drewnianym, z hamulcem lub bez.  Ważne w wyborze rowerka jest odległość siodełka od podłoża, uwzględniając przy tym długość nóżki. Na rowerku biegowym swoją naukę mogą rozpoczynać już bardzo małe dzieci, nawet te o wzroście 80 cm.

Od kiedy do kiedy?

Na to pytanie nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka i jego umiejętności. Czasami z rowerkiem biegowym radzą już sobie 1,5 roczne dzieci, a bywa także, że 2,5 latek nie jest jeszcze gotowy. Nie należy dziecka nakłaniać i zachęcać, przyjdzie czas to samo nas zaskoczy i rozpocznie trening rowerkowy. Kiedy już malec opanuje dobrze sztukę motoryczną z powodzeniem przesiada się na klasyczny rowerek z pedałami i nie potrzebuje już korzystać z bocznym kółek. Umiejętności zdobyte dzięki rowerkowi biegowemu pomagają mu w przesiadce na większy rower, co następuje już w okolicach 3-4 roku życia dziecka.

Alternatywa dla innych rowerków

Rowerek biegowy w sposób naturalny pozwala dziecku rozwijać powoli swoje umiejętności, nie trzeba dziecka asekurować, ani biegać za nim. Dzieci zaczynają powoli chodzić z rowerkiem a jak poczują się pewniej z dnia na dzień biegają coraz szybciej. Rowerek biegowy jest świetnym zastępstwem dla wszystkich innych trójkołowych lub czterokołowych rowerków, które nie uczą równowagi.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey