Strona główna » NAJNOWSZE, Pierwsza pomoc, ZDROWIE » Ratunku! Leje się krew…

Ratunku! Leje się krew…

Nawet najbardziej troskliwi rodzice nie są w stanie zapobiec sytuacjom zagrażającym zdrowiu swojego dziecka. Dlatego też w nagłym wypadku dobrze wiedzieć, jak pomóc dziecku, zanim zajmie się nim lekarz.

krew

Skaleczenia

Otarte łokcie, kolana czy też dłonie często krwawią. Ranę wystarczy oczyścić wodą z mydłem lub jałową gazą                            i zdezynfekować. Na drobne rany można użyć specjalnej maści lub zwykłą wodę utlenioną, a następnie nakleić plaster. Inne drobne skaleczenia wystarczy przemyć najpierw zimną wodą,      a później wodą utlenioną i zakleić plastrem z opatrunkiem. Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi: krwawiące miejsce powinniśmy uciskać gazą, kończynę należy unieść do góry – malec powinien trafić do lekarza.

Głębokie skaleczenie

Gdy krew płynie równomiernie, należy założyć na skaleczenie jałowy opatrunek. Trzeba inaczej postępować, gdy   np. z głęboko rozciętego palca płynie silnym, pulsującym strumieniem jasna krew. Świadczy to o krwawieniu z tętnicy. Czystą ściereczką należy uciskać ranę oraz podnieść rękę rannego dziecka powyżej serca. Maluszka należy położyć i ciepło przykryć, a następnie wezwać lekarza.

Otwarte złamania

Najlepiej nie ruszać dziecka do czasu przyjazdu karetki. Jeśli kość wystaje przez skórę nie wolno jej dotykać, należy przykryć jałowym opatrunkiem lub czystą ściereczką i czekać na przyjazd lekarza. Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko złamało sobie kręgosłup, pod żadnym pozorem nie wolno go ruszać! Dziecko należy przykryć i uspokoić aż do momentu dotarcia pomocy. Nie należy podawać dziecku nic do jedzenia i picia, ponieważ być może konieczne będzie przeprowadzenie operacji.

Krwawienie z nosa

W większości przypadków można samodzielnie zahamować krwawienie z nosa. Dziecko należy posadzić z głową lekko pochyloną ku przodowi i delikatnie oczyścić nos. Następnie należy uciskać palcami obydwa nozdrza przez ok. 3-5 minut. Nie powinno się odchylać głowy ku tyłowi ani kłaść dziecka, ponieważ krew przez gardło mogła by się dostać do przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych. Dodatkowo można stosować okłady z lodu na nasadę nosa i zimne okłady        na kark. Jeśli krwotok jest bardzo intensywny należy pojechać do lekarza. Dysponuje on różnymi środkami, które mogą zatamować krwawienie, np. poprzez włożenie tamponu z waty lub gazy do otworu nosowego. Czasem konieczne jest „przypalenie” (kauteryzacja) krwawiących naczyń. Powtarzające się krwawienia  z nosa, także te niewielkie, mogą być skutkiem alergii, polipów lub wynikać z ogólnego osłabienia (nawet anemii), wysokiego ciśnienia krwi czy zaburzonej krzepliwości. W związku z tym należy przeprowadzić bardziej szczegółowe badania, w celu ustalenia ich przyczyny i rozpoczęcia leczenia choroby podstawowej.

Pogryzienie przez psa lub zwierzę leśne

Jeśli urazy nie wyglądają niebezpiecznie, należy zdezynfekować je środkami odkażającymi – spirytusem, gencjaną, wodą utlenioną, jodyną – oraz nałożyć opatrunek. Jeśli rana mocno krwawi należy założyć opatrunek uciskowy, unieruchomić uszkodzoną kończynę i wezwać lekarza. Trzeba również szybko skontaktować się z właścicielem czworonoga, by sprawdzić, czy ma aktualne szczepienie zwierzaka przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie można zlokalizować właściciela albo otrzymane zaświadczenie budzi wątpliwości, należy od razu zaprowadzić pogryzione dziecko do lekarza, by wdrożyć szczepienie przeciw wściekliźnie.               W przypadku, gdy dziecko zostanie pogryzione przez zwierzę leśne, lekarz natychmiast zleca zaszczepienie dziecka.

Uwaga na zranienia!

Bakterie tężca do naszego organizmu dostają się przez zranienia na skórze. Niestety, w środowisku naturalnym laseczki tężca są częste. Najwięcej jest ich     w glebie, gdzie w formie przetrwalnikowej potrafią latami czekać na okazję do ataku. Dzieci, bawiąc się w ogrodzie lub na działce, nie zwracają uwagi na niewielkie zadrapania. Wystarczy jednak, że zabrudzą je ziemią, by laseczki tężca dostały się do organizmu, gdzie znajdują doskonałe warunki do rozwoju. Najbardziej lubią rany głębokie, bez dostępu zabójczego dla nich tlenu, ale niewielkie zranienia też im odpowiadają – o ile są zainfekowane również przez bakterie innego rodzaju, które zużywają tlen.

Jak odkazić ranę, jeżeli w danym momencie brakuje środka odkażającego?

Jeżeli akurat tak się składa, że nie ma żadnego środka odkażającego pod ręką, należy dokładnie umyć ranę ciepłą wodą z mydłem. Działanie dezynfekujące posiada również alkohol wysokoprocentowy, ale powoduje silne pieczenie i uszkodzenie elementów białkowych rany. Można go zastosować w przypadku niewielkich otarć, lub gdy niebezpieczeństwo zakażenia jest wysokie. Jeżeli również nie dysponuje się jałowym opatrunkiem, lepiej pozostawić ranę do wyschnięcia (skrzep tworzy się szybko, szczególnie przy ranach powierzchniowych).

Telefony alarmowe

W nagłych sytuacjach należy wezwać pogotowie ratunkowe:

999 z telefonu stacjonarnego

112 z telefonu komórkowego

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey