Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Pielęgnacja » Rady na wczesne ząbkowanie

Rady na wczesne ząbkowanie

Niektóre niemowlaki zaczynają ząbkować bardzo wcześnie – już nawet w drugim miesiącu życia. Dla maluszka, który dopiero co się urodził i dopiero uczy się świata, to bardzo trudne przeżycie – ból i cierpienie. Nawet niewiele starsze dzieci radzą sobie z ząbkowaniem znacznie lepiej. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy umieli odpowiednio pomóc naszym maleństwom.

Ząbkowanie – objawy

Ząbkowanie – objawy jego są takie same u najmłodszych, jak i u starszych dzieci. Przede wszystkim ból sprawia, że dziecko staje się płaczące, nie chce jeść, odmawia piersi, gorzej śpi, wkłada rączki do buzi, zaczyna gryźć sutki mamy podczas posiłków, ślini się itd. W pierwszym momencie możemy to pomylić z kolką, bo w tym czasie maluszki najczęściej cierpią ze względu na kolki, jednak jeżeli nie zauważymy, aby dziecko się prężyło, brzuszek stawał się twardy itd., w takim razie mamy do czynienia z wczesnym ząbkowaniem.

Postawmy na bliskość!

Maleństwo, które odczuwa silny ból czuje jednocześnie niepokój i zagubienie, bo nie rozumie co się dzieje. Nie potrafi również poradzić sobie ze ssaniem, bo ból jest zbyt silny. Należy wtedy postarać się być jak najbliżej naszego maleństwa, a pierś proponować za każdym razem, gdy maluch się o nią dopomina – nawet, jeśli w tym specyficznym czasie oznacza to co 10 minut. Tylko w ten sposób możemy mu pomóc – tuląc dziecko, nosząc je, podając pierś, aby zaspokoiło swój odruch ssania i głód. Poza tym przy piersi dziecko się rozluźnia i uspokaja i lepiej znosi ząbkowanie. Nawet jeśli objawy się nasilą, maluszek będzie wiedział i czuł, że rodzic jest blisko, więc będzie spokojniejszy.

Lekarstwa na ząbkowanie bezpieczne dla najmłodszych

Niewiele z leków nie wywołuje skutków ubocznych. U najmłodszych czasami trzeba podać lek na silny ból i gorączkę (gdy wzrośnie powyżej 38 stopni), jednak należy się tego wystrzegać i jeżeli nie jest to konieczne, podawać leki naturalne, które można bezpiecznie podawać również najmłodszym dzieciom – np. Camilia. Składają się one z naturalnych składników, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Poza tym np. Camilia znajduje się w jednorazowych minimsach, co sprawia, że aplikacja leku maluszkowi jest całkowicie higieniczna.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey