Strona główna » NAJNOWSZE, Rodzina, WYCHOWANIE » Pomagamy zazdrośnikowi

Pomagamy zazdrośnikowi

Niezależnie od tego, w jaki sposób pierwsze dziecko okazuje swoją zazdrość, rodzicie powinni uświadomić sobie, że to nie jest ich problem, ale problem ich dziecka, że to ono odczuwa strach, niepokój i żal. Dlatego tak ważne jest, aby mama i tata zrobili wszystko, by mu pomóc.

pomagamy zazdrośnikowi

Rodzice powinni zacząć przygotować starszaka na pojawienie się w domu niemowlęcia jeszcze zanim się ono urodzi. Pomocne mogą okazać się specjalne książki, filmy, wspólne wyjścia do znajomych, u których jest noworodek lub nieco starsze niemowlę. Długie rozmowy oraz zabawa lalką, to też świetny sposób na przybliżenie tematu. Świetnie sprawdza się także wspólne kompletowanie wyprawki dla noworodka. Starszak w ten sposób może poczuć się ważny, kiedy zadecyduje o wyborze koloru pościeli, kaftaników czy wręcz imienia dla siostry lub brata.

Niestety często pomimo szczerych chęci, na kilka dni po pojawieniu się noworodka w domu, kończy się sielanka, a starszak zaczyna niepokoić swoim zachowaniem. Rodzice powinni reagować od razu, kiedy zauważą przejawy zazdrości.

Jest kilka sposobów, które powinny pomóc:

 • Do noworodka lub o noworodku należy wypowiadać się używając od początku jego imienia, w ten sposób rodzice dają starszakowi do zrozumienia, że ma do czynienia nie z zabawką (bobasek, dzidzia, laleczka), ale z żywym człowiekiem.
 • Jeżeli rodzice spodziewają się gości, powinni poprosić ich, aby uwaga nie skupiała się jedynie na nowym członku rodziny i aby (jeśli zamierzają przyjść z prezentem dla noworodka) pamiętali o miłym drobiazgu dla starszaka.
 • Mama może angażować (ale nie zmuszać!) starszaka do pomocy przy maluszku, na przykład poprosić o podanie czystej pieluchy, o zaśpiewanie kołysanki, czy chociażby o zrobienie śmiesznej miny, kiedy niemowlę marudzi.
 • Rodzice nie mogą szczędzić pochwał pierworodnemu, za każdym razem gdy zachowa się odpowiednio w stosunku do brata lub siostry.
 • Należy zapewniać starszaka o miłości, ale uwaga – trzeba uważać, żeby nie przesadzić w druga stronę. Jeżeli nagle rodzice zaczną często powtarzać „ Kocham Cię”, „ Jesteś dla nas najważniejszy/a”, maluch może pomyśleć, że dzieje się coś niedobrego.
 • Rodzice powinni pozwalać starszemu dziecku na wyrażanie swoich uczuć i nie gniewać się na nie, gdy oznajmi, że nie kocha siostry i chciałoby, żeby mama odwiozła dziecko z powrotem do szpitala. Starszak ma prawo powiedzieć co czuje.
 • Rodzice powinni postarać się tak zorganizować dzień, aby każde z rodziców mogło poświęcić czas tylko starszemu dziecku.
 • Wspólna zabawa to ważny element zacieśniania więzi pomiędzy rodzeństwem. Poprzez zabawę można także nauczyć starszaka, jak należy się opiekować i bawić z niemowlęciem, żeby nie zrobić mu krzywdy.
 • Pomocne może okazać się podkreślanie przez rodziców, jakie plusy wiążą się z byciem starszym bratem lub siostrą.
 • Nie zaszkodzi, gdy mama od czasu do czasu sama „poskarży” się na obowiązki związane z zajmowaniem się niemowlęciem. Da w ten sposób odczuć starszemu dziecku, że nie jest odosobniony w swoich negatywnych odczuciach.
 • Rodzic musi pamiętać, że potrzeby starszego dziecka są tak samo ważne, jak potrzeby niemowlęcia. Tutaj nie zaszkodzi kontrolowana demonstracja pt.: „Oj poczekaj synku, musze twojemu starszemu bratu dokończyć czytać książeczkę”. Starszak poczuje się bardzo ważny i dowartościowany.
 • Jeżeli starsze dziecko chodzi do przedszkola, warto „zafundować” mu wagary od czasu do czasu. Dziecko będzie mogło spędzić więcej czasu z mamą i rodzeństwem, a także poczuje, że jest ważne dla rodziców.

Rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, szybko przekonują się, że relacje pomiędzy ich dziećmi to mapa usiana wzniesieniami i dolinami. W jednej godzinie dzieci kochają się i ładnie ze sobą bawią, a już w następnej dochodzi między nimi do awantury lub nawet bijatyki. Rodzice powinni być zawsze czujnymi obserwatorami i robić wszystko, by ich pociechy szanowały siebie i swoje potrzeby. Sami powinni właściwie traktować całą gromadkę i zawsze pamiętać, ze miłości do dzieci się nie dzieli, tylko ją mnoży.

Zdjęcie

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey