Strona główna » Badania, NAJNOWSZE, ZDROWIE » Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty

Kiedy należy wybrać się z pierwszą wizytą do stomatologa? Gdy pojawi się pierwszy ząbek, a może wtedy, gdy pojawią się już wszystkie mleczaki? Takie pytania zadaje sobie każdy rodzic, przy okazji zastanawiając się, jak przeżyć to pierwsze spotkanie malucha z dentystą.

dentysta

Profilaktyka od małego

Pierwsze ząbki pojawiają się najczęściej ok. 6 miesiąca życia. Mleczaki są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe, ze względu na delikatne szkliwo, które nie jest w pełni zmineralizowane. Próchnica jest stanem objawiającym się powstawaniem ubytków w zębach. U dzieci z większą podatnością na próchnicę działanie powinno być rozpoczęte odpowiednio wcześniej – stomatolog podczas wizyty kontrolnej potrafi zobaczyć symptomy zapowiadające późniejsze zmiany próchnicze.

Gdy w buzi pojawią się mleczaki, maluszek może dostać swoją pierwszą szczoteczkę do zębów. Rodzice powinni myć ząbki dzieciom szczoteczką specjalnie dostosowaną do ich wieku minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Wybierając pastę do zębów dla malucha, warto sięgnąć po specjalne pasty do zębów mlecznych. Zawierają one odpowiednią ilość fluoru lub nie zawierają go w ogóle. Dla dzieci, które nie skończyły jeszcze dwóch lat, pasty do zębów oparte są wyłącznie na wyciągach roślinnych.

Właściwa dieta

Oprócz higieny jamy ustnej bardzo ważną rolę w profilaktyce odgrywa odżywianie. W diecie dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na ilość spożywanych węglowodanów, gdyż one w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią zęba wpływają na powstawanie próchnicy. Dieta od urodzenia powinna być urozmaicona i odżywcza.

Pierwsza wizyta u dentysty

Do stomatologa wybierzmy się po raz pierwszy, kiedy nasza pociecha ma około 1,5 – 2 lat (oczywiście, jeśli coś nas niepokoi, możemy zrobić to wcześniej). Ta wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest bardzo istotna. Ma za zadanie nie tylko przygotować dziecko do przeprowadzenia koniecznych zabiegów poprawiających stan uzębienia, lecz również stworzyć podstawy do wykształcenia w miarę pozytywnego nastawienia do zabiegów stomatologicznych w przyszłości. Umawiając się na wizytę z dzieckiem, należy wziąć pod uwagę fakt, że duży wpływ na jego samopoczucie ma pora dnia. Z tego względu najbardziej odpowiednie na wizytę w gabinecie stomatologicznym dla małych dzieci są godziny poranne lub po popołudniowym odpoczynku.

Na fotelu

Pierwsza wizyta u dentysty nie powinna być połączona z jakimkolwiek zabiegiem. Wystarczy, że dziecko siądzie w fotelu (lub na kolanach mamy), otworzy buzię i pozwoli sobie obejrzeć zęby. Można podmuchać w nie sprężonym powietrzem (jest to specyficzny dźwięk i uczucie, dlatego warto zapoznać maluszka z nim wcześniej). Pierwsze wizyty mają charakter adaptacyjny, zaznajamiający dziecko ze specyfiką gabinetu stomatologicznego i stosowanymi narzędziami. Nie mogą być długie – czas trwania wizyty dostosowuje się do indywidualnych możliwości dziecka, jednak nie powinien on przekraczać 20 minut.

Dobry dentysta

Dobry dentysta musi mieć odpowiednie podejście do dzieci. Preferowanym sposobem postępowania z małymi pacjentami jest metoda „pokaż, powiedz, zrób”, polegająca na tym, by pokazać i w prostych słowach wyjaśnić dziecku przeznaczenie i działanie danego narzędzia czy urządzenia jeszcze przed jego użyciem. Często na pierwszych wizytach stosuje się instrumenty ręczne, a dopiero gdy dziecko oswoi się z nimi, używa się urządzeń mechanicznych. Wielu dentystów ma dla dzieci próbkę pasty, szczoteczkę czy książeczkę w prezencie. Umawiając się na wizytę, należy o to zapytać i ewentualnie samemu kupić jakiś drobiazg, który dziecku zostanie wręczony po wizycie. To pomoże skojarzyć gabinet z czymś przyjemnym.

Planując wizytę dobrze popytać wśród znajomych, którzy już mają za sobą wizytę z dzieckiem u stomatologa i wybrać takiego specjalistę, który ma dobre i życzliwe podejście do małego pacjenta.

Postawa rodziców

Bardzo ważnym elementem w opiece stomatologicznej nad dzieckiem jest współpraca rodziców, zarówno w zakresie przeprowadzania zabiegów higienicznych, jak i przygotowania dziecka do pierwszych wizyt u stomatologa. Rodzice powinni poinformować dziecko o planowanej wizycie i jej celu, powinni wykształcić w dziecku przekonanie, że wizyta będzie miała charakter poznawczy i może być ciekawym doświadczeniem. Błędem jest zapewnianie dziecka, że dentysta nie wyrządzi mu krzywdy, że nie będzie bolało, ponieważ sugeruje to, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i może wzbudzić to w dziecku nieufność. Rodzice są w tym okresie życia dziecka głównym wzorem zachowań. Towarzyszenie dziecku podczas wizyt u dentysty ułatwia mu zapoznanie się z gabinetem, lekarzem, a co najważniejsze, pozwala na przyjęcie właściwego modelu zachowania w sytuacji stomatologicznej. Nie bez znaczenia jest nasze własne podejście do dbania o zęby – jeśli dziecko zobaczy, że zaniedbujemy tę kwestię, a wizyty u dentysty unikamy jak ognia, nasze starania w temacie zdrowia i higieny zębów spełzną na niczym.

Leczyć czy nie leczyć?

Wciąż często można spotkać się z opinią, że zębów mlecznych się nie leczy, bo zaraz wypadną. Tymczasem pierwsze zęby są bardzo ważne i w przypadku wystąpienia ubytków, należy je „reperować”. Nie jest też prawdą to, że dzieci się nie znieczula – obecnie lekarze mają cieniutkie igły, a dodatkowo przed zastrzykiem stomatolodzy stosują miejscowy żel lub spray, który zniweluje odczucie ukłucia. Ostatecznością (dużo zębów wymagających leczenia, małe dziecko lub ogromna niechęć do gabinetu) jest znieczulenie ogólne.

Jak często witamy się z dentystą?

Od pierwszej wizyty dziecko powinno być już pod stałą opieką stomatologa, a każda wizyta u dentysty powinna być czymś zwykłym. Ważne są wizyty kontrolne, które u dzieci przeprowadzane są co 3-4 miesiące. Wtedy dentysta ma szansę zauważyć nawet małe ubytki i szybko je wyleczyć.

Jak możemy zapobiec próchnicy?

Próchnicy zapobiegniemy poprzez właściwą higienę jamy ustnej, odpowiednią dietę, unikanie przenoszenia naszych bakterii (poprzez całusy, oblizywanie łyżeczki dziecka). Wspomagająco w gabinecie dentystycznym można wykonać następujące zabiegi, które wzmocnią zęby i utrudnią bakteriom próchnicy atak:

Lakierowanie – stomatolog oczyszcza zęby dziecka, a następnie nakłada specjalny lakier. Po takim zabiegu dziecko nie powinno jeść przynajmniej 2 godziny. Dostarczanie fluoru zębom w ten sposób jest bezbolesne dla dziecka a sam zabieg powinien być powtarzany co 3- 4 miesiące.

Lakowanie – to uszczelnianie bruzd i szczelin w zębach specjalnymi lakami. Lakuje się zdrowe zęby po uprzednim ich oczyszczeniu przez stomatologa specjalną szczoteczką z pastą. Zabieg ten wykonuje się na zębach trzonowych i przedtrzonowych stałych oraz trzonowych mlecznych, ponieważ zęby te mają na swojej powierzchni bruzdy, w których może zalegać pokarm i przez to może przyczynić się do powstawania próchnicy. Lakować można tylko zdrowe zęby.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey