Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Spacery i podróże » Pierwsza wakacyjna wyprawa

Pierwsza wakacyjna wyprawa

Zanim dziecko pojawiło się na świecie, nie trudno było zaplanować urlop. Weekendowy wypad za miasto, zwariowana podróż autostopem, wycieczka last minute… – najprawdopodobniej, dopóki maluch nie stanie się samodzielnie podróżującym młodym człowiekiem, pozostaną jedynie wspomnieniem. Nie warto jednak odmawiać sobie wspólnego urlopowania – choć wakacje z małym dzieckiem rzadko oznaczają wypoczynek i stanowią pewnego rodzaju wyzwanie, przy odrobinie dobrej woli mogą być fajną przygodą.

pierwszy wyjazd

Kiedy zdecydować się na wyjazd?

Chyba większość mam przyzna, że pierwsze trzy miesiące  z maluchem są najtrudniejsze. W tym czasie rodzice „uczą się” dziecka i poznają jego nawyki, ale też odczuwają zmęczenie związane z nagłą zmianą trybu życia. Dziecko oswaja się z nowym, nieznanym środowiskiem. Może warto zatem pierwsze wakacje zaplanować w momencie gdy niemowlę jest już nieco większe i ma mniej więcej ustalone pory drzemki, snu, zabawy i jedzenia? Ten rodzaj stabilizacji daje większe szanse na zaplanowanie podróży oraz wakacyjnych atrakcji. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy plan może w ostatniej chwili runąć niczym domek z kart. Rodzice powinni być na to przygotowani.

Czym podróżować?

Najlepiej podróżuje się własnym samochodem – zabierzemy ze sobą wszystko, co może być  potrzebne (a lista takich rzeczy jest zazwyczaj bardzo długa) oraz zrobimy tyle przystanków, ile będzie konieczne. Bezpieczną podróż zapewni fotelik – koniecznie dopasowany do wieku dziecka. Pozostałe środki lokomocji oczywiście nie są wykluczone, ale wymagają na pewno innej organizacji oraz odpowiedniego przygotowania bagażu. W podróż publicznymi środkami transportu warto oprócz wózka zabrać ze sobą nosidło lub chustę. Po pierwsze, rozłożony wózek zajmuje dużo miejsca, a niemowlęcia nie posadzimy przecież w pociągowym fotelu. Po drugie, dziecko chętniej zaśnie wtulone w pierś mamy lub taty i będzie czuło się bezpieczniej w nowej sytuacji.

Kiedy jechać?

Czas wyjazdu najlepiej zgrać z długą drzemką maluszka. Szum silnika oraz lekkie kołysanie szybko usypia zdecydowaną większość dzieci. W upalne dni do jazdy lepiej wybrać godziny poranne lub późno popołudniowe, by ograniczyć jazdę w największym skwarze.

Jeśli jednak czeka nas dłuższa trasa warto rozważyć podróż nocą. Należy się do tego dobrze przygotować – wcześniej się wyspać, a na drogę przygotować termos kawy.

Gdzie warto pojechać?

Wszędzie tam, gdzie się dobrze czujemy – morze, góry, jeziora, własna działka. Wybierając miejsce pobytu trzeba kierować się przede wszystkim indywidualnymi oczekiwaniami. Dla niektórych ważna będzie liczba hotelowych gwiazdek, dla innych atrakcje, jakie oferuje dana miejscowość, dla jeszcze innych – cena. Warto zwrócić uwagę na to, czy miejsce jest dostosowane dla dzieci. Już podczas planowania wyprawy należy przeprowadzić odpowiedni wywiad i zebrać interesujące nas informacje na temat miejsca.

Co z jedzeniem?

Jeśli mama karmi swoje dziecko piersią, z jedzeniem na urlopie nie będzie problemu. Jeśli natomiast maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, na urlop warto przygotować zapas ulubionej mieszanki, ponieważ w docelowej miejscowości może nie być ona dostępne. Tą samą zasadą należy kierować się w przypadku, gdy dieta dziecka jest już rozszerzana – potrawy w słoikach (własne lub kupne) nie zajmują dużo miejsca, a pasteryzowanie pozwala na ich przechowywanie poza lodówką.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajmy o bagażu podręcznym, w którym jest masa niezbędnych rzeczy, o pieluszkach do kąpieli, o książeczce zdrowia, o czapeczce, o przytulankach, o kremie z filtrem… Lista jest bardzo długa, przed wyjazdem dobrze jest przygotować sobie spis niezbędnych rzeczy do zabrania. Pakując bagaż z taką listą w ręku, mamy pewność, że o niczym nie zapomnimy.

No i najważniejsze – należy pamiętać by zabrać ze sobą dobry humor, wtedy każdy urlop będzie tym niezapomnianym!

Plusy wyjazdu z maluszkiem:
  • Brak konieczności rozstania z maluchem
  • Zmiana klimatu i otoczenia
  • Odpoczynek od domowych spraw
  • Możliwość poświęcenia całego czasu na zabawę z dzieckiem
Minusy wyjazdu z maluszkiem:
  • Konieczność zabrania dużego bagażu
  • Inna niż zwykle organizacja podróży i pobytu
  • Konieczność podporządkowania się rytmowi dnia dziecka

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey