Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Pielęgnacja » Pieluszki wielorazowe – otulacze

Pieluszki wielorazowe – otulacze

Mówi się, że pieluszki wielorazowe to najzdrowsza forma pieluchowania dzieci. Mówi się jednak także: Tetra? Nie będę prała i prasowała brudnych pieluch. Jak jest naprawdę i jakie pieluszki wybrać na początek, by się nie zniechęcić i nie zrezygnować po kilku nieudanych próbach?

Noworodek – czyli na początku była kupa

Na początek pieluchowania można wybrać zwykłą pieluszkę tetrową i otulacz. Tetra najlepiej sobie radzi z wodnistymi kupkami noworodka, a otulacz chroni ubranko dziecka. W zależności od tego, czy chcemy prać codziennie czy co 2-3 dni, potrzebujemy minimum 4 otulaczy (optymalna ilość to 6-8 otulaczy) oraz minimum 30-40 sztuk tetry. Przed użyciem tetrę pierzemy przynajmniej 2 razy, suszymy i wbrew powszechnym przekonaniom – nie prasujemy, ponieważ traci chłonność. Otulacze także wypierzmy przed pierwszym użyciem.

Pranie pieluszek

Najlepsza temperatura do prania pieluszek to 60 stopni , mamy wtedy gwarancję, że zginą w praniu wszystkie bakterie chorobotwórcze(samą tetrę można uprać spokojnie także w 90 stopniach). Dokładne instrukcje prania znajdziemy na metkach i opakowaniach. Możemy wybrać program prania bawełny – opcjonalnie z dodatkowym płukaniem lub bez niego. Na początku pierzemy w proszku/płynie dla niemowląt, a kiedy zaczynamy prać ubranka dziecka w normalnym proszku, możemy tak samo postąpić w przypadku pieluch. Pamiętajmy, że nigdy nie dodajemy płynów do płukania, bo niszczą i zapychają nowoczesne pieluszki. Jeśli chcemy prać w niższej temperaturze, możemy się wspomóc specjalnymi proszkami, które mają działanie antybakteryjne – dzięki czemu temperaturę prania możemy obniżyć do 40 stopni. Dla lepszego zapachu, a także dezynfekcji możemy użyć specjalnych olejków np. herbacianego lub lawendowego. Zarówno proszki, jak i olejki są bardzo wydajne – nie potrzebujemy dużej ilości detergentów, ponieważ największą rolę odgrywa właściwa temperatura prania.

Suszenie pieluszek

Pieluszki suszymy na sznurkach i suszarkach pokojowych. W lecie najlepiej na dworze. Zimą, jeśli chcemy przyśpieszyć schnięcie tetry lub wkładów (z mikrofibry i bambusa itp.) możemy wykorzystać kaloryfery. Natomiast otulaczy wełnianych, pieluszek i otulaczy z pulem nigdy nie kładziemy na gorącym kaloryferze.

Przechowywanie brudnych pieluch

Do przechowywania brudnych pieluszek wystarczy zwykłe plastikowe wiaderko – konieczne ze szczelną pokrywką. Dla zabicia aromatu pieluszek można raz dziennie wkropić 3-5 kropelek olejku herbacianego – zabija nieprzyjemny zapach a także działa odkażająco.

Otulacze dla noworodka

Najwygodniej kupować otulacze rozmiarowo dobrane pod względem wagi dziecka. Są one najlepiej dopasowane – głównie do chudych nóżek i jeszcze nie dużego brzuszka. Z perspektywy ekonomicznej kupno otulaczy one-size opłaca się najbardziej, ponieważ starczają od początku pieluchowania (a przynajmniej od 3,5-4 kg dziecka) do około 2-2,5 lat. Jednak zdarza się, że na samym początku te otulacze nie dają 100% ochrony. Często noworodek jest drobniejszy i otulacz „wisi” na malcu. Dlatego, można posiłkować się otulaczami dla noworodków. Druga opcja to używanie przez 1 miesiąc życia dziecka jednorazowych pieluszek ekologicznych. Dostępne ekologiczne pieluszki jednorazowe są biodegradowalne, nie są wybielane chlorem, a niektóre są nawet nasączane olejkiem z drzewka herbacianego (który zapobiega brzydkim zapachom i działa przeciwko zaczerwienieniom skóry powodowanym grzybami, wirusami czy bakteriami).

Różne rodzaje otulaczy

Otulacz pulowy jak sama nazwa wskazuje składa się jedynie z materiału typu PUL – czyli zalaminowanego poliestru. Bardzo szybko schnie – gdy dziecko zabrudzi taki otulacz niezbyt mocno, można spłukać go pod bieżącą wodą i jak tylko wyschnie użyć ponownie. Nie musimy wrzucać otulaczy do prania po każdym przewinięciu, jeśli się nie zabrudził wymieniamy tylko tetrę/wkłady.

Otulacz z bawełny i PUL-u to taki otulacz , który oprócz materiału PUL posiada zewnętrzną warstwę bawełnianą. Zazwyczaj są to różne kolorowe otulacze, gdzie materiał zewnętrzny może być nie tylko gładkim płótnem, ale także milutkim welurkiem.

Otulacz wełniany jest wykonany w 100% z wełny merynosów, która doskonale oddycha zachowując idealną temperaturę ciała dziecka i zapobiegając przegrzaniu. Taki otulacz głównie wietrzymy – chyba że ulegnie zagrudzeniu. Pierzemy go ręcznie co 1-2 tygodnie. Niestety długo schnie i trzeba go lanolinować, aby zapewnić skuteczną ochronę przed przesiąkaniem. Mimo zachodu naprawdę warto, ponieważ w niczym skóra dziecka nie oddycha tak dobrze jak w otulaczach wełnianych (nawet latem).

Plusy używania otulaczy

  • brak konieczności prania całej pieluchy (pierzemy tetrę, wkłady lub formowankę)
  • szybkie schnięcie
  • koszt niższy niż w przypadku kieszonek lub pieluch All in One
  • możliwość dopasowania do noworodków (a nawet wcześniaków)
  • bardzo dobre oddychanie i wentylacja (szczególnie otulacze wełniane)

Minusy używania otulaczy

  • mniejsza chłonność niż w przypadku kieszonek i All in One
  • konieczność składania pieluch (w przypadku tetry)
  • gorsze dopasowanie w przypadku otulaczy one size

 

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey