Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Rozwój » Noworodek

Noworodek

Okres noworodkowy to czas liczony od momentu narodzin do 28. dnia życia (4 tygodnie). Dla rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka, widok malucha tuż po narodzinach może być szokujący. Noworodek bowiem nie jest śliczny jak bobasy pokazywane na filmach, a czasem bywa wręcz odwrotnie.

noworodek

Jak wygląda noworodek?

Pomarszczona, silnie zaczerwieniona skóra, spłaszczony nos, duża głowa, to tylko niektóre cechy, które mogą zadziwić młodą mamę. Poród to ogromny wysiłek nie tylko dla mamy, ale i dla dziecka, dlatego często dziecko zaraz po przyjściu na świat może mieć spuchniętą twarz, przekrwione od wysiłku białka oczu. Jeżeli poród był wyjątkowy ciężki, zniekształcona może być także główka dziecka. Nie ma powodów do zmartwień, ponieważ             w ciągu kilku dni maluch zaczyna przypominać bobasa z książek       i filmów.

Umiejętności noworodka

Jeżeli rozpatrywać zachowanie noworodka w kategoriach “co potrafi”- cóż, nie będzie tego za wiele. Najważniejsza umiejętność, z jaką dziecko przychodzi na świat, to umiejętność ssania. Niezależnie od tego, czy mama zdecyduje się na karmienie piersią, czy butelką, maluch już po kilku chwilach od narodzin potrafi najeść się do syta.                                                                                                                                             Wzrok nie jest w pełni wykształcony. Dziecko dostrzega obrazy oddalone o 20-30 cm, ale nie potrafi jeszcze wodzić oczami za przedmiotem.

Leżąc na wznak przekręca głowę na jedną lub drugą stronę, ponieważ nie potrafi utrzymać jej symetrycznie. Położone na brzuchu, powinno unieść główkę na moment, ale tylko po to, by zmieniać jej położenie. Wymachuje rękami i nogami, ale nie są to ruchy zamierzone. Bywa, że noworodek, który nie ma jeszcze     w pełni rozwiniętego układu nerwowego, może się przestraszyć swoich rączek i nóżek, ponieważ nie panuje nad odruchami własnego ciała.

Odruchy noworodka

To jest bagaż, z jakim na świecie pojawia się mały człowiek. Już w szpitalu lekarz sprawdza, czy wszystkie odruchy wykształciły się prawidłowo. Mama zazwyczaj obserwuje to badanie, dzięki czemu dowiaduje się, jak powinien zachowywać się zdrowy noworodek. Oprócz wspomnianego wcześniej odruchu (umiejętności) ssania, dziecko przejawia jeszcze 6 charakterystycznych reakcji na konkretne bodźce. Poniżej krótki opis.

Odruch moro
Noworodek w bardzo charakterystyczny sposób reaguje na wszelkie bodźce wywołane zmianą położenia ciała (wstrząsy, huśtanie) oraz silne bodźce dźwiękowe. Napręża się, wygina łukowato plecy i odchyla główkę lub reaguje wzdrygnięciem, energicznym wyprostowaniem rąk, nóg i palców, następnie przyciąga do klatki piersiowej ręce, zaciskając piąstki.
Czas trwania odruchu: do 4-6 miesięcy.

Odruch Babińskiego
Jeżeli delikatnie pogładzimy stopy noworodka od pięty do palców, palce nagle się prostują i naprężają, a stopa wykrzywia do środka.
Czas trwania odruchu: do 6 miesięcy.

Odruch Rootinga
Noworodek, którego policzek zostanie delikatnie muśnięty, odwraca głowę w kierunku bodźca, otwiera usta i wykazuje gotowość do ssania.
Czas trwania odruchu: do 3-4 miesięcy.

Odruch “chodzenia” lub “stawiania kroków”
Podtrzymywany pod pachy noworodek na płaskiej powierzchni podnosi jedną nogę i wysuwa ją do przodu, a następnie to samo robi z drugą nogą. Wygląda   to jak próba stawiania pierwszych kroków (ale nie ma to z chodzeniem wiele wspólnego).
Czas trwania odruchu: do 2 miesięcy.

Odruch chwytania
Jeżeli czubkiem naszego palca muśniemy, lub naciśniemy środek wewnętrznej strony dłoni noworodka, natychmiast ona się zaciska. Chwyt jest zaskakująco silny.
Czas trwania odruchu: 3-4 miesiące.

Skurcz mięśni szyi
Położony na plecach noworodek przybiera pozycję tzw. “szermierza” – głowa na bok, ręka i noga po tej samej stronie wyprostowane, a przeciwległe kończyny zgięte. Noworodek często śpi w takiej pozycji.
Czas trwania odruchu: do 6 miesiąca.

Noworodek już w domu

Jeżeli mama i dziecko czują się dobrze, już po kilku dniach po porodzie opuszczają szpital. Dopiero w domu mama zaczyna “uczyć” się swojego dziecka               i wkracza w tajemniczy świat noworodka. Poznaje rodzaje płaczu, stara się właściwie reagować na sygnały oraz zaspokaja podstawowe potrzeby malucha. Obserwuje również, jak dziecko z dnia na dzień się zmienia i pomału wkracza w okres niemowlęcy.

Początki mogą okazać się trudne, ale rodzice zawsze powinni pamiętać, że dla noworodka pozbawionego ciepłego i bezpiecznego schronienia, jakim było łono mamy, równie trudne może być spotkanie z nowym i nieznanym światem.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey