Strona główna » Choroby, NAJNOWSZE, ZDROWIE » Nowoczesne metody terapii bezpłodności

Nowoczesne metody terapii bezpłodności

Gdy para przez rok stara się bezskutecznie o dziecko, powinna udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi z nią wnikliwy wywiad i skieruje na szereg szczegółowych badań, które pozwolą ustalić przyczynę niepłodności. Na podstawie wyników zaordynuje właściwą terapię.

Najczęstsze powody bezpłodności u kobiet stanowią zaburzenia gospodarki hormonalnej, które leczy się farmakologicznie. Czasem konieczne okazują się leki wspierające owulację, zabiegi laparoskopowe lub chirurgiczne. Mężczyznom nierzadko zaleca się środki wspomagające potencję, niekiedy trzeba wdrożyć terapię zapobiegającą przedwczesnym wytryskom. Jeśli parametry nasienia są nieodpowiednie, wówczas poleca się farmakoterapię, choć niektóre przypadki wymagają ingerencji chirurgicznej. Kiedy większość metod zawodzi, lekarz zwykle kieruje parę na zabieg inseminacji albo zapłodnienie pozaustrojowe. Podczas inseminacji wybrane plemniki partnera umieszcza się w macicy matki w okresie jajeczkowania (naturalnego lub pobudzonego hormonalnie).

In vitro staje się coraz bardziej popularną techniką wspomagania rozrodu. Składa się z paru zabiegów, przeprowadzanych na poziomie komórkowym – poza organizmem matki. Pierwszy etap polega na stymulacji jajeczkowania przy pomocy odpowiednich dawek hormonów. Kolejna faza odbywa się w znieczuleniu miejscowym i obejmuje pobranie komórek jajowych. Lekarz przeprowadza zabieg pod kontrolą USG. W laboratorium komórki matki łączy się z wyselekcjonowanymi plemnikami ojca. Przez kolejne doby (od 2 do 5 dni) rozwijają się zarodki. Po tym czasie umieszcza się je w organizmie kobiety. Na ogół specjalista sadowi w macicy 2 lub 3 embriony, co zwiększa szansę na zwieńczenie zapłodnienia pozaustrojowego sukcesem. Nie każdy zarodek przyjmuje się i zagnieżdża w ścianie macicy, a co za tym idzie – nie wszystkie embriony zdolne są dać początek prawidłowej ciąży. Kiedy minie 10-12 dni, kobieta wykonuje test ciążowy. Jeśli badanie wskazuje, że w ustroju matki nie zagnieździł się zarodek, lekarz sugeruje możliwe rozwiązania i ustala dalszy tok postępowania. Zwykle mówi o szansach na przeprowadzenie kolejnych prób albo o innych opcjach i metodach terapii. Gdy test daje wynik pozytywny, to znak, że metoda się udała. Teraz parze pozostaje czekać na szczęśliwe rozwiązanie i przygotować pokoik dziecinny na przyjcie upragnionego maleństwa.

 

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey