Strona główna » NAJNOWSZE, Transport, ZAKUPY » Kupujemy pierwszy fotelik samochodowy

Kupujemy pierwszy fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy to dzisiaj najczęstszy przedmiot, jaki dzierży dumny, świeżo upieczony tatuś wkraczając do szpitala. Nic w tym dziwnego, skoro nie tylko zdrowy rozsądek, ale i prawo nakłada na nas obowiązek przewożenia w nim malucha już od pierwszych dni życia. Jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy fotelik? Przeczytaj nasz tekst.

pierwszy fotelik

Idealne dopasowanie?

Chociaż foteliki kuszą kolorami i fakturami tkanin, przede wszystkim musimy wybrać fotelik dopasowany rozmiarem do naszego dziecka – najniższa grupa wagowa obejmuje foteliki od 0 do 10 kg (tzw. 0) lub od 0 do 13 kg (tzw. 0+). Foteliki te montowane są tyłem do kierunku jazdy, a ich półleżący profil zapewnia optymalną pozycję malucha. Najmniejsze foteliki mogą służyć równocześnie jako nosidełko dla dziecka lub element wózka – wtedy wpinamy je do ramy za pomocą specjalnych adapterów.

Czy na pewno bezpieczny?

Odpowiednie instytucje sprawdzają i oceniają na bieżąco modele fotelików. Jeśli wybieramy fotelik, zajrzyjmy np. na stronę organizacji ADAC (strona w j. niemieckim), gdzie znajdziemy m.in. filmy z przeprowadzanych testów i aktualne porównanie fotelików różnych producentów.

Chęć zaoszczędzenia pieniędzy sprawia czasami, że kupujemy produkty tanie i pozornie nie różniące się od konkurencji. Niestety w przypadku fotelików samochodowych musimy zdać sobie sprawę, że ryzykujemy w ten sposób zdrowiem, a nawet życiem naszego malucha. Najtańsze foteliki, czasami bardzo ładne, nie spełniają zwykle norm, a w razie wypadku nie zapewniają dziecku żadnej ochrony. Filmy dostępne na stronie ADAC, wykonane z użyciem manekinów, doskonale obrazują znaczenie dobrych fotelików i zupełny brak skuteczności tych najgorszych jakościowo.

Kupujemy?

Kiedy już przeczytamy różne opinie na temat fotelików i obejrzymy ich testy, udajmy się do sklepu. Dlaczego nie kupować od razu przez internet? Czasami wymarzony fotelik po prostu nie pasuje do naszego samochodu. Problemem może być za krótki pas przy tylnej kanapie lub np. brak możliwości zamontowania systemu typu IsoFix (fotelik montowany do specjalnej podpory, a nie przypinany pasem). Fotelik obejrzany i przymierzony? Pora na wybór najlepszej oferty cenowej. Warto zadzwonić do okolicznych hurtowni i sprawdzić ceny w internecie, ponieważ różnice mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

Może używany?

Kupując fotelik od obcej osoby nie mamy żadnej pewności, że jego historia jest absolutnie bezkolizyjna. Fotelik uczestniczący w wypadku nie może być ponownie używany, nawet w sytuacji, gdy nie widać żadnych skutków zdarzenia. Używane foteliki nadają się do użycia, jeśli mamy 100% pewności, że nie brały udziału w wypadku. Niech nas nie kusi niska cena na portalach aukcyjnych – tak jak w przypadku najtańszych fotelików, możemy zapłacić za własną niefrasobliwość bardzo wysoką cenę. Nie ma oczywiście przeszkód, żeby jeden fotelik wykorzystało kilkoro dzieci w rodzinie czy w gronie bliskich znajomych.

A w dodatku?

Kupując pierwszy fotelik zastanówmy się, jakie akcesoria będą do niego niezbędne. Pomyślmy o adapterze do wózka i pokrowcu z bawełny. Zakup pozostały dodatków, np. zawieszanych zabawek, możemy jednak spokojnie odłożyć na później, kiedy poznamy lepiej potrzeby małego pasażera.

Zdjęcie

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey