Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Rozwój » Kalendarz ciążowy – jak rozwija się układ pokarmowy dziecka?

Kalendarz ciążowy – jak rozwija się układ pokarmowy dziecka?

Układ pokarmowy noworodka, choć nie jest w pełni dojrzały zaraz po urodzeniu, zaczyna kształtować się w ciągu kilkunastu dni po zapłodnieniu. Swoją pełną sprawność osiąga między 10 a 12 miesiącem życia maluszka. Dowiedz się, jak wygląda rozwój układu pokarmowego i na jakim etapie znajduje się w momencie narodzin.

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, kształtowanie się układu pokarmowego rozpoczyna się już w trzecim tygodniu ciąży (zakładając, że pierwszy tydzień ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki). Między 34 a 36 tygodniem ciąży osiąga takie stadium, które pozwala na podjęcie samodzielnej czynności trawienia i wchłaniania. Nie jest to jednak w pełni dojrzały układ pokarmowy.

Etapy rozwoju układu pokarmowego

Kształtowanie się pierwotnego przewodu pokarmowego

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciążowy, mniej więcej około 3 tygodnia z entodermy powstaje pierwotny przewód pokarmowy maluszka. W miarę rozwoju zwiększa on swoją długość niemal 1000-krotnie – mniej więcej od 5 tygodnia ciąży do dnia porodu. W okresie zarodkowym, około 3 tygodnia ciąży, pojawia się również zalążek wątroby.

Rozwój jelit i powstawanie zalążka żołądka

Około 4 tygodnia ciąży dochodzi do rozwoju jelita. Powstają trzy jednolite odcinki: przedni, środkowy oraz tylny. Ponieważ w kolejnych dniach jelita zwiększają stopniowo swoją długość, nie mogą pomieścić się w układzie linijnym. Dlatego w jamie brzusznej dziecka ulegają tzw. zwrotom powodującym zwinięcie jelit.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, w 4 tygodniu dochodzi również do powstania pierwotnego zalążka żołądka. Natomiast 5 tydzień to moment pojawienia się zalążków trzustki.

Różnicowanie jelit

Mniej więcej w 6 tygodniu ciąży dochodzi do różnicowania jelit. Odcinek przedni wykształca rurę przełyku, worek żołądka i dwa zawiązki trzustki. Z odcinka środkowego powstaje jelito czcze i końcowe. Z odcinka tylnego wykształca się jelito grube oraz odbytnica. W tym okresie pojawiają się też pierwsze ruchy jelit.

Pierwsze czynności wątroby

Około 10 tygodnia ciąży można stwierdzić obecność przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego oraz sieci naczyń krążenia wątrobowego. Na tym etapie wątroba jest w stanie podjąć wiele czynności, m.in. produkuje i wiąże barwniki żółciowe.

Stopniowy rozwój trzustki

Między 12  a 14 tygodniem ciąży następuje stopniowy rozwój trzustki. To moment, w którym dochodzi do różnicowania się komórek wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego.

W tym okresie komórki wydzielnicze żołądka są już prawidłowo rozmieszczone. Ponadto stwierdza się aktywność laktazy – enzymu trawiącego cukier mleczny (laktozę, obecną m. in. w mleku mamy).

Pojawia się odruch ssania i połykania

Jak pokazuje kalendarz ciąży, w miarę upływu kolejnych tygodni odruch ssania i połykania staje się coraz bardziej precyzyjny i skoordynowany (między 16 a 20 tygodniem). Dziecko na tym etapie połyka płyn owodniowy, przygotowując się do samodzielnego jedzenia po urodzeniu.

W tym okresie wątroba bardzo szybko rośnie – jej masa zwiększa się nawet siedmiokrotnie.

Pierwsza synteza enzymów i dojrzewanie komórek wydzielniczych trzustki

Różnicowanie się komórek wydzielniczych trzustki odbywa się między 12 a 14 tygodniem ciąży, natomiast ich dojrzewanie ma miejsce między 20 a 28 tygodniem. W tym czasie dochodzi również do pierwszej syntezy enzymów takich jak: lipaza, trypsyna i amylaza, które odgrywają ważną role w procesie trawienia..

Warto podkreślić, że między 20 a 28 tygodniem ciąży pojawiają się wyraźne ruchy perystaltyczne jelit oraz pierwsze ruchy świadczące o zdolności opróżniania żołądka (wyraźne ruchy pojawią się około 31 tygodnia ciąży).

Samodzielne czynności trawienia i wchłaniania

Między 32 a 34 tygodniem odruch ssania skoordynowany z połykaniem staje się coraz  sprawniejszy. Natomiast około 36 tygodnia układ pokarmowy jest już na tyle rozwinięty, że urodzone w tym okresie dziecko byłoby w stanie podjąć samodzielną czynność trawienia oraz wchłaniania pokarmu.

 

 

 

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey