Strona główna » MAMA, NAJNOWSZE, Zdrowie i pielęgnacja » Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Ciąża to wspaniały czas pełen spełnienia, marzeń i nadziei. Jednak w trakcie tych cudownych dziewięciu miesięcy w naszym ciele zachodzi nie mała rewolucja. Nie tylko wariuje nasza gospodarka hormonalna, nie tylko przesuwają się nam narządy wewnętrzne, aby zrobić miejsce dla dzidziusia, ale także znacznie rozciąga się nasza skóra. Ta ostatnia zmiana naszego ciała, drogie przyszłe mamy, z pewnością nie jednej spędza sen z powiek – bo tak, jak wszystkie humory i hormony odchodzą w zapomnienie, tak rozstępy mogą zostać z nami na dłużej… niestety także po ciąży.

 

 

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów w ciąży?

Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego i intensywnego rozciągania się skóry. Gdy rośnie upragniony brzuszek, skóra całego ciała zaczyna się zmieniać. Tym bardziej, że w czasie ciąży aktywuje się kortyzol, a jego duża ilość sprawia, że stare włókna kolagenu słabną, a nowe od samego początku są mniej odporne na rozciąganie. W rezultacie, każdy kolejny “grubszy” miesiąc powoduje pękanie włókien kolagenowych, co z kolei jest bezpośrednim powodem tego, że skóra się rozchodzi i pojawiają się rozstępy. Rozstępy w ciąży mogą mieć różny kolor i długość. Jedne kobiety walczą z drobnymi jaśniutkimi paseczkami, inne borykają się z długimi sinymi liniami, idącymi nawet przez cały brzuch.

Ponieważ usuwanie rozstępów nie należy do zadań najłatwiejszych (choć nie do niemożliwych) o wiele lepiej jest po prostu nie dopuścić do ich powstania.

Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży, a kiedy można zacząć im zapobiegać?

Dane szacunkowe pokazują, że problem rozstępów może dotykać nawet 90% ciężarnych kobiet. Na powstawanie rozstępów w ciąży ma wpływ wiele czynników – predyspozycje genetyczne, nadmierny wzrost wagi, wiek przyszłej mamy. Te młodsze mamy są bardziej narażone pojawienie się nieestetycznych linii, ponieważ ich skóra jest bardziej delikatna i podatna na pękanie. Mimo to, niestety nie ma sposobu, aby sprawdzić, które panie znajdą się w szczęśliwej dziesiątce, a które nie. Dlatego też używanie kremów na rozstępy powinno być praktykowane przez każdą przyszłą mamę.

Rozstępy zaczynają się pojawiać zazwyczaj pod koniec drugiego trymestru ciąży, a w trzecim wykazują się tendencją nasilającą. W związku z tym, aby skutecznie zapobiec rozstępom, należy zacząć stosować specjalne kremy na rozstępy już około 15 tygodnia ciąży (czyli na przełomie pierwszego i drugiego trymestru). Lepiej wstrzymać się ze stosowaniem tego typu pielęgnacji w początkowych fazach rozwoju maluszka, bowiem ginekolodzy są zgodni co do tego, że pierwszy trymestr jest najniebezpieczniejszy i powinien być objęty szczególną ochroną.

Jak wybrać krem na rozstępy?

Producenci kosmetyków już dawno temu wyszli naprzeciw problemom kobiet ciężarnych i przygotowali całą linię specjalnych produktów. Kosmetyki antyrozstępowe, kremy, olejki, żele czy balsamy, np. Intensywnie Ujędrniający Balsam Do Ciała. Każdy produkt tego typu ma właściwości odżywcze, nawilżające i co najważniejsze ujędrniające. W ich składzie znajdują się składniki, które mocno stymulują naturalną produkcję kolagenu i elastyny, a ponadto obkurczają naczynka krwionośne.

Jednak zanim zaczniemy używać jakikolwiek preparat czy krem na rozstępy, najpierw dokładnie przeczytajmy jego etykietę. Większość kosmetyków tego typu jest bezpiecznych, ale wiele z nich może być używanych na przykład dopiero od czwartego czy piątego miesiąca.

Należy także pamiętać, że wrażliwość skóry w czasie ciąży jest znacznie wyższa, dlatego też przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku, warto najpierw wypróbować jego próbkę i sprawdzić, czy nie wywołuje on uczulenia ani reakcji alergicznych.

Czy poza kremem na rozstępy jest inny sposób na rozstępy?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na rozstępy, poza regularnym używaniem kremów i balsamów, jest masaż ciała oliwką lub olejkiem. Jednak jest to sposób raczej dla tych kobiet, które już wcześniej korzystały z rozkoszy masażu. Nieprzyzwyczajona skóra do tego typu zabiegów może na nie źle zareagować w czasie ciąży.

W kuracji antyrozstępowej bardzo ważne jest także stałe kontrolowanie wagi przez całe dziewięć miesięcy. Wiadomo, że w czasie ciąży raczej się przytyje, a nie schudnie, mimo to kontrolując przyrost wagi, można pozytywnie wpłynąć na kondycję swojej skóry.

Wśród rozmaitych sposobów na rozstępy najważniejsze miejsce zajmuje odpowiednia pielęgnacja skóry. Codzienne stosowanie specjalnych kremów na rozstępy w ciąży jest w stanie sprawić, że skóra po porodzie szybko wróci do formy i nie będzie miała szpetnych śladów przeszłych dziewięciu miesięcy. Jeśli poszukujesz balsamu ujędrniającego skórę, odwiedź stronę internetową: http://www.garnier.pl/, na której znajdziesz wiele ciekawych produktów.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey