Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Pielęgnacja » Jak skutecznie dbać o uzębienie dzieci?

Jak skutecznie dbać o uzębienie dzieci?

Teoretycznie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Niestety, jak pokazują ogólnopolskie badania stomatologiczne, wiedza to jedno, a praktyka zupełnie co innego. W efekcie zdecydowana większość dzieci ma zepsute zęby. Jak zapobiec szerzącej się epidemii próchnicy?

 

 

Niepokojące wyniki testu

Według Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej przeprowadzanego w latach 2008-2012, aż 85,6 proc. dzieci w wieku 6 lat ma próchnicę. Na przestrzeni kolejnych lat wskaźnik ten nie poprawia się, dlatego Rzecznik Praw Dziecka mówi już o epidemii próchnicy u dzieci. Nawet 95 proc. 18-latków w Polsce ma zepsute zęby. Nie lepiej jest wśród dorosłych Polaków.

Najczęściej przyczyną próchnicy są zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej. Wielu rodziców wychodzi z założenia, że zębów mlecznych nie trzeba myć, ponieważ i tak wypadną, a na ich miejsce wyrosną zęby stałe. Jest to tylko połowiczna prawda, gdyż od kondycji zębów mlecznych zależy w pewnym stopniu kondycja całego uzębienia w przyszłości. Nie można zatem „odpuszczać” codziennego mycia zębów dziecku. Wejdzie mu to w nawyk i jako nastolatek czy osoba dorosła również będzie stronił od systematycznego szczotkowania jamy ustnej.

Dobry przykład od rodzica

Jeśli rodzic od najwcześniejszego dzieciństwa będzie dbał o zęby dziecka, najpierw czyszcząc je samodzielnie silikonową szczoteczką na palec, a później zachęcając do takiej aktywności swoją pociechę, dziecko będzie miało nawyk mycia zębów. Już tylko to wystarczyłoby, aby w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem mogło mieć zdrowe uzębienie, bez ognisk próchnicy.

Dziecko musi wiedzieć, jak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów. Rodzic musi też ograniczyć, a najlepiej wyeliminować u małego dziecka zwyczaj picia mleka z butelki w godzinach nocnych, ponieważ to przyczynia się do psucia zębów mlecznych.

Przedszkolaki powinny umieć już samodzielnie zadbać o swoje zęby, z niewielką pomocą rodzica – na przykład przy nakładaniu pasty do zębów. Dla maluchów przeznaczone są pasty i szczoteczki dostosowane do ich potrzeb i preferencji, które znajdziemy między innymi w ofercie firmy Oral B. Kolorowe szczoteczki manualne i elektryczne, ozdobione postaciami z bajek, będą świetną zachętą do tego, aby dziecko na co dzień z nich korzystało. Wybór szczoteczki elektrycznej pozwoli na dokładniejsze mycie wszystkich powierzchni zębów, do których dotarcie przez dziecko manualną szczoteczką, byłoby co najmniej trudne.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey