Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Pielęgnacja » Jak przekonać malucha do wizyty u stomatologa?

Jak przekonać malucha do wizyty u stomatologa?

Większości z nas słowo „dentysta” nie kojarzy się dobrze. Szczególnie wśród dzieci zawód ten cieszy się nie najlepszą opinią, co znajduje swoją przyczynę w złych doświadczeniach związanych z poprzednimi wizytami u stomatologa oraz przez negatywne nastawienie dziecka. Wizyta z dzieckiem u stomatologa nie musi być wcale taka straszna. Od naszych działań zależy wiele, gdyż rutynowe odwiedziny dentysty są niezbędne, by zadbać o prawidłowy stan jamy ustnej naszej pociechy.

Pozytywne nastawienie

Aby dziecko nie miało oporów przed pójściem do dentysty, należy je wcześniej do tego przygotować. Jak to zrobić? Wystarczy wspólnie z maluszkiem dbać o ząbki – codzienna wspólne mycie zębów i tłumaczenie dziecku, jak ważne jest dbanie o jamę ustną. Jednym ze sposobów jest czytanie dziecku książeczek związanych z zębami czy nawet tych, które opisują wizytę u dentysty. Warto również wspomnieć o motywującej nagrodzie, jaka czeka każdego dzielnego pacjenta w gabinecie. Pożyteczną inicjatywą, która jest organizowana przez przedszkole, jest wycieczka do stomatologa. Dzieci w jej trakcie oglądają cały gabinet, dowiadują się ciekawych rzeczy, a na końcu otrzymują prezenty w postaci małych past do zębów czy kalendarzyków, w których oznacza się codzienne mycie ząbków.

Innym sposobem na zapanowanie nad strachem dziecka w czasie wizyty u stomatologa jest po prostu posadzenie go na swoich kolanach. To da maluszkowi poczucie komfortu, przez co będzie się czuł bezpieczniej. Ponadto warto zabierać dzieci na własne wizyty – nasz przykład jest bezcenny. Stomatolog również może pozytywnie wpłynąć na nastawienie dziecka, nie tylko ze względu na odpowiednie podejście do małego pacjenta, ale także poprzez bieżące informowanie dziecka, jakie czynności aktualnie wykonuje. Chodzi o to, aby dziecko wiedziało, co się w danej chwili dzieci i co wydarzy się za moment. Stomatolodzy najczęściej używają „szyfrów”, np. “teraz wyganiamy robaczki z zębów”, które są jasne, obrazowe, a nawet zabawne dla maluchów. Dzięki temu dziecko wie, że nic mu nie grozi, a wizyta u dentysty to całkiem przyjemny czas.

Dziecko u stomatologa

Często zastanawiamy się, kiedy po raz pierwszy powinniśmy udać się z dzieckiem do stomatologa. Najlepiej jest to zrobić w momencie, kiedy dziecku wyjdzie pierwszy ząbek. Oczywiście ma to na celu upewnienie się, czy na powierzchni ząbka nie ma plamek, które mogłyby świadczyć o próchnicy. Kolejne wizyty nie powinny być absolutnie wymuszane jedynie przez ból zęba. Wizyty u dentysty powinny być regularne, a dbanie o jamę ustną jest też bardzo ważne, bo stanowi fundament zdrowych i pięknych zębów.

Rutynowa higiena!

Wpajanie dziecku od małego o tym, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, pomoże mu w przyszłości lepiej zadbać o zęby. Dobrym sposobem jest używanie wcześniej wspomnianych kalendarzyków, które można wykonać samemu. Można zastosować do tego celu również naklejki, które na pewno spodobają się dzieciom. Takie wspólne planowanie i robienie kalendarzyków nie tylko sprawi naszej pociesze dużo frajdy, ale również zachęci dziecko do dbania o higienę. Poza tym wizyty u dentysty również powinny odbywać się regularnie – przynajmniej 2 razy w roku. Musimy także pamiętać, że bez naszego przykładu, nauczenie systematycznego dbania o zęby może być trudne, a nawet niemożliwe. Dzieci uczą się przez obserwację – jeśli sami dbamy regularnie o jamę ustną, będzie nam o wiele łatwiej zachęcić je do tego samego.

Odpowiedni dentysta

Aby dziecko chętnie poszło na wizytę, trzeba znaleźć odpowiedniego stomatologa dziecięcego. Niezwykle ważne jest odpowiednie podejście lekarza do małych pacjentów. Warto wybrać także gabinet przyjazny dziecku – by dziecko mogło się zrelaksować przed usadzeniem go na fotelu dentystycznym i po wizycie.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey