Strona główna » Badania, NAJNOWSZE, ZDROWIE » Udana wizyta u lekarza

Udana wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza często bywa powodem płaczu dzieci. Lęk przed odwiedzeniem gabinetu lekarskiego najczęściej wzbudzają w małych pacjentach sami rodzice – więc jak tu się nie bać, kiedy mama i tata są przerażeni? Oto kilka prostych porad jak zminimalizować stres związany z wizytą u lekarza.

wizyta u lekarza

Krok 1 – Rozmowa

Przed planowaną wizytą w gabinecie lekarskim porozmawiaj o niej z dzieckiem. Opowiedz, gdzie idziecie, co i dlaczego pan/i doktor będzie robić. Największy lęk wynika zawsze ze strachu przed nieznanym – dziecko nie wie, czego się spodziewać w obcym miejscu, wśród obcych ludzi. Taka rozmowa zdecydowanie ułatwi maluchowi oswojenie tematu. Nie bagatelizuj lęków dziecka – stwierdzenie „nie ma się czego bać” nie tylko potęguje jego obawy, ale też zawstydza malucha. Ze spokojem tłumacz i zgodnie z prawdą odpowiadaj na wszystkie pytania.

Krok 2 – Zabawa

Aby wzmocnić i ugruntować efekt rozmowy o wizycie u lekarza, dobrze jest po prostu pobawić się w szpital! Możesz kupić specjalny zestaw małego doktora albo najzwyczajniej polegać na nieograniczonej wyobraźni swojej pociechy. Zainscenizujcie badania, szczepienia, bandażowanie – można leczyć nie tylko mamę i tatę, ale też misia, ulubioną lalkę czy nawet autko. W zabawie postaraj się przemycić polecenia, jakie dziecko może usłyszeć w gabinecie lekarskim np. „otwórz szeroko buzię i powiedz AAA”. Możecie także wspólnie poczytać tematyczne książeczki i wierszyki – polecamy klasykę gatunku „Pan kotek był chory” Stanisława Jachowicza.

Krok 3 – Podczas wizyty

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w gabinecie lekarskim, nawet na momencik. Maluch musi cały czas czuć Twoje wsparcie. Jeżeli widzisz, że mimo wcześniejszych przygotowań do wizyty, dziecko nadal się boi, poproś lekarza, by zbadał najpierw Ciebie.

Jeżeli idziecie na szczepienie, warto jest użyć specjalnego kremu lub plasterka znieczulającego. Na półtorej godziny przed wizytą wystarczy posmarować skórę lub przykleić plaster, co zdecydowanie zmniejszy dyskomfort odczuwany podczas iniekcji (można stosować także u niemowląt).

Krok 4 – Już po wszystkim!

Po wyjściu z przychodni nie zapomnij pochwalić dziecka! Słowa uznania na pewno podbudują małego pacjenta. Otrzymana w gabinecie lekarskim naklejka zapewne jest miłą nagrodą, ale zdecydowanie ważniejsza będzie pochwała i całus od mamy i taty!

Lista rzeczy przydatnych podczas wizyty u lekarza z niemowlęciem i małym dzieckiem:

  • pielucha tetrowa (do położenia na wagę)
  • dodatkowe pieluszki (pampersy lub wielorazowe)
  • chusteczki nawilżane
  • ulubiona zabawka
  • coś do picia i do jedzenia
  • ubranie na zmianę

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey