Strona główna » MAMA, NAJNOWSZE, Relacje » Drugi „pierwszy raz”

Drugi „pierwszy raz”

Po kilku pierwszych tygodniach w domu z małym dzieckiem – czasie oswajania się z maluszkiem i nowym planem dnia podyktowanym jego potrzebami, nadchodzi pora, by mama pomyślała o sobie i o swoich przyjemnościach.

drugi-raz

Długa kąpiel, książka, wspólny wieczór z partnerem, seks… Kiedy mama jest gotowa by przeżyć swój drugi „pierwszy raz”? Na to pytanie każda z nas powinna odpowiedzieć sobie sama.

Brak zainteresowania seksem

Po porodzie wszystko wydaje się być inne. Dla ciała i psychiki kobiety to przeżycie jest tak intensywne, że musi upłynąć trochę czasu zanim mama dojdzie do siebie i zdecyduje się na intymne chwile z partnerem. Na brak zainteresowania seksem składa się wiele czynników – burza hormonów w pierwszych tygodniach po porodzie najczęściej hamuje pożądanie, a odczuwalne przez kobietę zmiany fizyczne mogą budzić obawy przed bólem. Zmęczenie i nieregularny sen również nie wpływają korzystnie na kobiece libido.

Wiele kobiet nie akceptuje swojego ciała po porodzie, martwią się zbędnymi kilogramami i centymetrami. Krępuje je to, obawiają się reakcji partnera. Tymczasem mężczyzna zazwyczaj nie zaprząta sobie głowy liczbami, pragnie natomiast bliskości i chce odkryć partnerkę na nowo. Musi jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pierwszy krok kobiety.

Łatwy powrót do seksu

Choć ciało i psychika podpowiadają co inego, powrót do seksu nie musi być trudny i niekomfortowy. Najważniejsze jest pozytywne myślenie, wzajemne zauafnie partnerów oraz kilka sztuczek, które ułatwią pierwszy kontakt fizyczny rodziców. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni moment – może odpowiedni będzie wieczór, kiedy wykąpany i nakarmiony maluch słodko śpi?

Stworzenie intymnego nastroju, wspólna kąpiel, subtelna gra wstępna – te wypróbowane niejeden raz przez kochanków „triki” nabierają w przypadku młodych rodziców szczególnego znaczenia. Pozwalają się zrelaksować i rozluźnić, co jest bardzo ważne dla kobiety, ale też wzmagają wzajemne pożądanie i pozwalają zapomnieć o codziennych obowiązkach.

Aby uniknąć lub zmniejszyć ryzyko odczuwania bólu oraz pewnego rodzaju dyskomfortu podczas współżycia, warto zaopatrzyć się w specjalne kremy nawilżające, które w znacznym stopniu zniwelują przykre odczucia. Warto również poeksperymentować w kwestii odpowiedniej pozycji –być może będzie ona inna niż ta preferowana przed porodem, najważniejsze jednak, żeby była komfortowa dla obojga kochanków.

Pośpiech to zły doradca

Kiedy mija okres połogu, czyli zwykle ok. sześciu tygodni, ciało kobiety dochodzi do formy, stabilizują się hormony, a sytuacja w domu jest w miarę opanowana. Często jednak kobieta w dalszym ciagu się waha i nie ma ochoty na współżycie – nie należy się tym przejmować, to zupełnie naturalna sytuacja. Ważne jest, żeby nie ulegać presji przyjaciółek, lekarza, który daje zielone światło na seks, czy wreszcie własnego partnera.

Poza stosunkiem płciowym istnieją przecież inne sposoby okazywania miłości i czułości. Trzymanie się za ręce, intymne pocałunki, pieszczoty, to wszystko może być dla kobiety wspaniałym początkiem i zarazem zapowiedzią udanego powrotu do uprawiania miłości.

Plusy szybkiego powrotu do seksu po porodzie:
  • ponowne nawiązanie intymnych więzi z partnerem
  • miła odmiana od monotonii dnia codziennego
  • rozładowanie wewnętrznego napięcia
  • pobudzanie wydzielania endorfin, czyli hormonu szczęścia
  • zastrzyk energii
Minusy szybkiego powrotu do seksu po porodzie:
  • możliwość odczuwania bólu
  • ryzyko wystąpienia powikłań w obrębie stref intymnych kobiety
  • ryzyko nieplanowanej ciąży

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey