Strona główna » KUCHNIA, NAJNOWSZE, Żywienie » Czysta woda zdrowia doda

Czysta woda zdrowia doda

Woda jest nam niezbędna do życia, najlepiej gasi pragnienie i oczyszcza organizm z toksyn. Wiemy, że wodę zdrowo popijać w ciągu dnia w sporych ilościach, jednak podawanie jej dziecku nie jest już tak oczywiste – do pewnego okresu maluch nie musi być nią dopajany.

woda

Kiedy możemy podać wodę do picia?

Jeśli malec jest karmiony tylko mlekiem z piersi matki, nie potrzebuje nic więcej, ponieważ woda jest głównym składnikiem mleka kobiecego. Ponadto zawartość wody w mleku jest stała, bez względu na to, jak dużo płynów przyjmuje mama. Nie martwmy się, że dziecko będzie spragnione, a my tego nie zauważymy – maluch na pewno zasygnalizuje chęć zaspokojenia pragnienia. W momencie, kiedy zaczniemy rozszerzać dietę malca i powoli wprowadzać do menu nowe posiłki, możemy uczyć go nawyku picia wody – jeśli jednak wciąż karmimy piersią, nie jest to konieczne.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym należy dodatkowo dopajać bez względu na to, że posiłki przyrządzane są na wodzie. Czysta woda powinna być podawana kilka razy w ciągu dnia, najlepiej w przerwie między posiłkami. Specjaliści radzą, aby niemowlęta piły dziennie 100 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

Dlaczego woda i która najlepsza?

Podana dziecku woda musi spełniać odpowiednie standardy. Najbezpieczniej więc podać wodę, która jest atestowana, a także dostosowana do potrzeb małego dziecka. Wskazane jest, by dla niemowląt na początek wybierać wodę niskozmineralizowaną i niskosodową (zawierającą mniej niż 500mg/l składników mineralnych). Organizm małego człowieka nie jest jeszcze w pełni dojrzały – szczególnie nerki nie są jeszcze przygotowane na obciążenie, jakie stanowi woda o wysokiej zawartości składników mineralnych. Oprócz czystych wód źródlanych i mineralnych w sprzedaży dostępne są także wody smakowe – niestety smak i aromat pochodzą najczęściej ze sztucznych aromatów, a niektóre z nich są dodatkowo „wzbogacone” w konserwanty.  Nie wybierajmy takiej wody dla naszego dziecka – nie dość, że zawiera szkodliwe i zbędne substancje, nie nawadnia tak dobrze jak woda bez dodatków. Weźmy również pod uwagę fakt, że nawyki żywieniowe naszego dziecka kształtujemy od samego początku rozszerzania diety. Z pewnością unikajmy także podawania dziecku wody prosto z kranu – taka woda powinna zostać przegotowana.

W jaki sposób podać picie?

Dzieci karmione piersią mogą mieć trudności z piciem z butelki. Dlatego, jeśli mamy obawy, że podanie napoju w butelce zaburzy umiejętność ssania piersi, możemy wykorzystać łyżeczkę lub strzykawkę. Warto też poszukać specjalnie wyprofilowanym kubeczków, które pozwalają trochę większemu niemowlakowi ćwiczyć naukę picia z kubka. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym sposób podania wody jest o wiele prostszy – na rynku jest wiele propozycji kubków, niekapków i bidonów. Pamiętajmy o tym, aby codziennie umyć dziecku jego kubeczek i wlać świeżą wodę.

Plusy podawania czystej wody
  • uczymy dziecko dobrych nawyków żywieniowych
  • w przeciwieństwie do soczków wylana woda robi mniejsze spustoszenie
  • najlepiej zaspokaja pragnienie
Minusy podawania wody
  • nie każde dziecko akceptuje smak czystej wody

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey