Strona główna » Choroby, NAJNOWSZE, ZDROWIE » Czy to na pewno kolka?

Czy to na pewno kolka?

Gdy się pojawia, potrafi na długo odebrać radość z macierzyństwa, wymaga od rodziców dużo cierpliwości i długo nie daje o sobie zapomnieć.                      Kolka – największa zmora okresu wczesnoniemowlęcego.

czy to kolka?

Objawy kolki mogą się pojawić już w drugim tygodniu życia dziecka, niezależnie od tego czy jest ono karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Wieczorem bądź w nocy zdrowe niemowlę bez żadnej określonej przyczyny zaczyna przeraźliwie płakać, podkurcza nóżki, napina brzuszek, pręży się i daje się łatwo uspokoić. Może mieć problemy z jedzeniem – łapczywie ssie pierś/butelkę, często przerywa karmienie i odpycha źródło pokarmu. Takie napady płaczu mogą trwać nawet kilka godzin. Jeżeli powtarzają się cyklicznie, częściej niż 3 razy w tygodniu i trwają ponad tydzień, możemy mówić o kolce niemowlęcej. Dla części specjalistów nieprzerwany płacz dziecka, by mógł być uznany za napad kolki, musi trwać minimum 3 godziny, dla innych minimum godzinę.

Przyczyny

Jak dotąd lekarze nie odkryli jednej przyczyny wywołującej napady kolki niemowlęcej. Wśród hipotez etiologii tego zaburzenia  wymienia się:

Niedojrzałość układu pokarmowego – w związku z nieprawidłową pracą jelit dochodzi do nadprodukcji gazów jelitowych. W wyniku ich nagromadzenia  dochodzi do rozciągania ściany jelita oraz przyspieszenia czynności ruchowej jelit (perystaltyka), które powodują bóle brzucha u niemowlęcia.

Niedojrzałość układu nerwowego – maluszek odreagowuje płaczem nadmiar bodźców wzrokowo-słuchowych nagromadzonych w ciągu dnia, może także płakać w wyniku przemęczenia i braku snu.

Alergia – przyczyną bólu brzuszka może być nadwrażliwość na niektóre pokarmy spożywane przez mamę/sztuczny pokarm (nietolerancja mleka krowiego, niedobór laktozy, alergia na soję), organizm nie radzi sobie z ich prawidłowym trawieniem.

Sposób karmienia – dziecko połyka powietrze podczas ssania, może to wynikać ze złej pozycji w trakcie karmienia bądź używania niewłaściwego smoczka do butelki. Nadmiar pęcherzyków powietrza powoduje wzdęcia.

Emocje – dziecko reaguje płaczem na napięcie emocjonalne rodziców (najczęściej mamy).

Niektóre przyczyny kolki możemy łatwo wykluczyć, zmiana rytmu dnia lub zmiana techniki karmienia może okazać się sukcesem. Gdy jednak napady kolki nie ustają, musimy sięgnąć sięgnąć po inne sprawdzone metody.

Nic nie może przecież wiecznie trwać…

Najtrudniejszy okres dla rodziców, których dzieci cierpią na kolki, przypada pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia, wtedy to właśnie napady są najintensywniejsze. Na szczęście kolka niemowlęca zwykle ustępuje samoistnie w okolicy szesnastego tygodnia życia.

Na wszelki wypadek

Choć kolka nie jest przyczyną zaburzeń wzrostu i rozwoju , warto udać się z maluszkiem do pediatry, by zbadał dziecko i wykluczył inne możliwe schorzenia, które mogą być przyczyną nadmiernego płaczu dziecka i wiążącego się z nim wyczerpania fizycznego i emocjonalnego rodziców.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey