Strona główna » MAMA, NAJNOWSZE, Zdrowie i pielęgnacja » Ciąża a otyłość

Ciąża a otyłość

Otyłość jest obciążeniem zagrażającym naszemu zdrowiu na wielu różnych płaszczyznach. Gdy problem ten nakłada się dodatkowo na szczególny stan, jakim jest ciąża, należy być podwójnie ostrożnym i z wyjątkową starannością dbać o właściwą kondycję organizmu.

 

Przed zajściem w ciążę

Aby uspokoić niektóre z Was zacznijmy od tego, że otyłość nie wyklucza ciąży, jednakże – o ile to możliwe – warto się jej pozbyć lub przynajmniej częściowo ją zredukować, zanim się w ciążę zajdzie. Można skorzystać z pomocy specjalisty lub zrobić to samodzielnie, pamiętając, że zdrowe chudnięcie, które nie narazi nas na doświadczanie efektu jojo, to utrata maksymalnie 1 – 1,5 kg tygodniowo. Weźmy to pod uwagę planując ciążę, bo może okazać się, że – zależnie od stopnia nadwagi czy otyłości – potrzebujemy całkiem sporo czasu na prawidłowe zrzucanie zbędnych kilogramów.

Dlaczego otyłość utrudnia ciążę?

Przed planowaną ciążą warto pozbyć się nadwagi, a tym bardziej otyłości, ponieważ:

 • Otyłe kobiety ciężarne bardzo szybko się męczą. W takiej sytuacji nie ma szans na zdrowe długie spacery na świeżym powietrzu czy na przykład gimnastykę, które to aktywności przygotowują ciało do porodu, a wszystkie – nawet zwykłe codzienne czynności sprawiają problem.
 • Otyłość plus ciąża to zbyt wiele dla kręgosłupa i przeciążonych stawów. Przyszła mama cierpi na ciągłe bóle kości – szczególnie we znaki dają się plecy, okolice lędźwiowe i kolana.
 • Nadmiar kilogramów w ciąży zwiększa ryzyko różnego rodzaju powikłań, czyli może mieć bardzo negatywny wpływ na przebieg ciąży. Pojawia się m.in. zagrożenie nadciśnienia tętniczego, a także cukrzycy ciążowej.
 • W przypadku otyłych ciężarnych – z różnych przyczyn – częściej dochodzi do rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie.
 • Już po porodzie otyłe mamy znacznie trudnie i dłużej dochodzą do formy niż kobiety z normalną wagą. Chodzi tu nie tylko o kwestię kilogramów nabytych podczas 9 miesięcy, ale także na przykład o stan skóry i mięśni.

Zalecenia dla otyłej ciężarnej

Wszystko to brzmi dość groźnie, ale można sobie poradzić z tymi problemami. Będąc otyłą kobietą w ciąży trzeba odpowiednio o siebie dbać, być pod stałą opieką fachowców i stosować się do ich zaleceń. Oto najważniejsze z nich:

 • Regularne badania i wizyty u lekarza prowadzącego ciążę oraz, o ile to konieczne, u innych specjalistów (na przykład w przypadku chorób przewlekłych).
 • Stała kontrola ciśnienia i poziomu cukru.
 • Pilnowanie przyrostu wagi. Zdrowe tempo to ok. 1 kg na miesiąc. W przypadku pań o BMI większym niż 29, w trakcie całej ciąży nie można przytyć więcej niż 6 – 9 kg.
 • Stosowanie właściwej diety opracowanej przez dietetyka. Najczęściej jest to dieta cukrzycowa wzbogacona o dodatkowe zalecenia uwzględniające indywidualne potrzeby przyszłej mamy.
 • Przyszłe mamy, które samodzielnie potrafią przygotować dla siebie odpowiednio zbilansowaną i zdrową dietę pilnującą jednocześnie kwestii kaloryczności, powinny pamiętać tylko, że w czasie ciąży jemy dla dwojga (a nie za dwoje!) Unikamy także pustych kalorii. Nie przejadamy się i nie głodzimy. Po prostu dostarczamy organizmowi tego, czego potrzebuje: białka, witamin, wapnia, żelaza, cynku, kwasu foliowego etc. Włączamy do codziennego jadłospisu: nabiał, przetwory mleczne, ryby, mięso, owoce, warzywa, orzechy, produkty pełnoziarniste.
 • Spożywanie posiłków małych, ale często. Dopuszczalne jest nawet zjedzenie późnej niewielkiej kolacji.
 • Całkowite odstawienie używek i rezygnacja ze słodyczy.
 • Szczególne dbanie o skórę, zwłaszcza skórę na brzuchu, która ulega rozciąganiu, a najprawdopodobniej nie jest w dobrej kondycji z powodu otyłości. Dobrze jest aplikować sobie w czasie ciąży kosmetyki z kolagenem, które pomagają uelastycznić skórę.
 • Ruch, spacer, może pływanie, które nie obciąża stawów, a świetnie działa na całe ciało i mięśnie.

Na koniec

Słowo pocieszenia. Otyłość co prawda generuje pewne zagrożenia w ciąży, ale ze wszystkim można sobie poradzić, a dodatkowo – okazuje się, że są i pewne dobre strony problemu. Otóż otyłe panie w ciąży nie cierpią na przykład zazwyczaj na poranne nudności. Rzadziej zdarzają się także w ich przypadku poronienia i przedwczesne porody.

Poczytaj o ciąży na www.osesek.pl/ciaza-i-porod/ciaza.html

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey