Strona główna » DZIECKO, NAJNOWSZE, Rozwój » Centylowy zawrót głowy

Centylowy zawrót głowy

A ja rosnę i rosnę
Latem, zimą, na wiosnę
I niedługo przerosnę
Mamę, tatę i sosnę!

Zanim to jednak nastąpi, stroskani rodzice i dziadkowie będą śledzić z uwagą każdy dodatkowy gram masy ciała i przybywający centymetr długości, zastanawiając się, czy maluch przypadkiem nie jest za chudy lub za gruby, za wysoki lub za niski.

siatki centylowe

Do obiektywnej oceny w kwestii wzrostu dziecka służą siatki centylowe – odrębne dla chłopców i dla dziewczynek. Na osi poziomej podany jest wiek dziecka, na osi pionowej – wzrost, obwód głowy lub waga. Przez wykres biegnie kilka krzywych – najwyżej znajduje się linia 97. centyla – oznacza ona, że u 97% dzieci oceniany parametr ma niższą wartość. Następne linie oznaczają 90., 75., 50., 25., 10. i 3. centyl.

Opracowano oddzielne siatki także dla dzieci, które urodziły się z pewnymi wadami genetycznymi (np. z zespołem Downa) oraz dla dzieci urodzonych przedwcześnie.

Sprawdź, jak rośnie dziecko

Jeden pomiar wagi, długości ciała czy obwodu głowy niewiele daje informacji o rozwoju dziecka – aby wiedzieć, czy rozwój jest harmonijny, warto co jakiś czas dokonywać pomiarów i sprawdzać w okolicach którego centyla plasują się pomiary. Normą jest obszar między 3. a 97. centylem, istotne jest także, aby krzywa rozwoju dziecka utrzymywała się mniej więcej w tym samym centylu. Należy zwrócić również uwagę na proporcje wartości centyli dla różnych parametrów (czyli ten sam centyl dla wagi, wzrostu, obwodu głowy).

Jak korzystać z siatek centylowych?

 • dokładnie zmierz (warto zakupić miękką miarkę krawiecką) i zważ niemowlę (zwykle podczas wizyt u pediatry dokonywane są takie pomiary – ich wyniki wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka, gdzie również znajdziemy siatki centylowe)
 • znajdź odpowiednią siatkę (np. siatka centylowa masy ciała dla dziewczynek)
 • na osi poziomej znajdź punkt odpowiadający wiekowi dziecka
 • na osi pionowej znajdź punkt odpowiadający aktualnej wadze dziecka
 • od każdego punktu poprowadź prostą, ich przecięcie stanowi tzw. pozycję centylową Twojego dziecka

Aby wyniki były miarodajne, należy regularnie przeprowadzać pomiary:

 • do 6. miesiąca życia – co 4-6 tygodni
 • od 6. do 12. miesiąca życia – co 2-3 miesiące
 • po 12. miesiącu życia – co 6 miesięcy

Przykład

Naniesione pomiary (czerwone punkty) na siatkę centylową masy ciała (zielona krzywa oznacza linię 50. centyla):

przykład siatki centylowej

Interpretacja wyników

Jeśli przy każdym pomiarze wyniki są w okolicy tego samego centyla, możemy stwierdzić, że dziecko rozwija się harmonijnie i prawidłowo. Dopiero wyniki na granicach normy (czyli zakresy: 3-10 oraz 90-97 centyl) mogą, ale nie muszą, sygnalizować nieharmonijny rozwój.

Powody do niepokoju

 • Gwałtowne opadanie lub wznoszenie krzywej (np. wyniki pomiarów utrzymywały się w okolicy 50 centyla i nagle nastąpił spadek do 10 centyla) – nieharmonijny wzrost lub przyrost masy ciała mogą oznaczać zaburzenia odżywiania lub procesów wzrastania
 • Istotna dysproporcja krzywej wzrostu i wagi (np. wzrost dziecka jest poniżej 10. centyla, a waga powyżej 75.)
 • Krzywa wykraczająca poza strefę normy

Rodzice, którzy niepokoją się, czy ich dziecko prawidłowo rośnie, powinni w pierwszej kolejności o swoich wątpliwościach porozmawiać z lekarzem pediatrą, który oceni rozwój i w razie konieczności zleci odpowiednie badania oraz wskaże odpowiedni tok postępowania.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey