Strona główna » MAMA, NAJNOWSZE, Uczucia » Baby blues

Baby blues

Niby wszystko jest w porządku. Urodziłaś dziecko, które zaczyna się rozkosznie uśmiechać do otaczającego świata, Twój partner patrzy na Ciebie z podziwem jak zajmujesz się maluchem, a jednak masz wrażenie, że wszystko się wali…

baby blues

Jesteś matką, masz być szczęśliwa!

Po 9 miesiącach ciąży masz już maluszka po drugiej stronie brzucha. Zewsząd płyną dobre rady odnośnie opieki, pielęgnacji i wychowania, bywa też, że nie szczędzi się młodej matce krytyki. Do tego dochodzi niewyspanie i zmęczenie. Nic dziwnego, że możesz poczuć się co najmniej zrezygnowana, zdezorientowana lub zniechęcona. Może pojawić się również poczucie winy – że być może nie jesteś wystarczająco dobrą matką, podczas gdy zakłada się, że powinnaś być szczęśliwa, radosna i realizować się w macierzyństwie, będąc w pełni oddana dziecku i jego potrzebom.

Co ciekawe, zjawisko określane terminem „baby blues” nie istnieje w społeczeństwach Ameryki Południowej i Afryki, w których po porodzie kobieta po dopełnieniu pewnych ceremonii jest uroczyście przyjmowana do grona matek. To przygotowuje ją do nowej roli i pozwala stopniowo przyzwyczaić się do zmian. W naszym kręgu kulturowym nie ma takiego zwyczaju – otoczenie matki najczęściej skupia się na dziecku, przez co kobieta miewa poczucie wyobcowania i opuszczenia.

Jak pokonać „baby blues”?

Wymagania

Masz prawo po porodzie w początkowym okresie opieki nad dzieckiem czuć się niepewnie, być zmęczona, zdenerwowana, mieć chwiejne nastroje – od euforii (mam dziecko!) do rozpaczy i przerażenia (mam dziecko… ). Mimo, że to trudne – podejdź do tego na spokojnie. Nie usiłuj być idealną mamą – bądź sobą i staraj się cieszyć każdą chwilą z maluchem (czas bardzo szybko płynie i wkrótce z rozrzewnieniem będziesz wspominać chwile, gdy dziecko było bezradne i potrzebowało Cię w każdej chwili życia).

Ciągle sam na sam z dzieckiem

Pielęgnowanie i karmienie niemowlaka bywa bardzo pochłaniające, a nie tylko tym człowiek żyje – należy też zadbać o własne potrzeby. Jeśli całe dnie jesteś sama z dzieckiem i czujesz, że już nie dajesz rady – może warto poprosić kogoś, by wsparł Cię w wysiłkach? Może partner mógłby trochę wcześniej wracać z pracy, albo mama/teściowa/przyjaciółka mogłaby Cię odwiedzić, by ugotować zupę czy też zrobić zakupy?

Przypomnij sobie, co sprawiało Ci przyjemność, gdy jeszcze nie byłaś matką. Warto zadbać o odrobinę przyjemności dla siebie – mogą to być zajęcia fitnessu, zajęcia językowe lub kurs tańca – chwila oderwania od obowiązków domowych sprawi, że pomimo zmęczenia będziesz wracała uskrzydlona i pełna nowej energii do swojego malucha.

Ciągle ktoś się kręci po mieszkaniu – kiedy zostanę sama z dzieckiem?

Może jesteś w sytuacji zupełnie odmiennej i cały czas ktoś Cię wspiera w opiece nad dzieckiem. To może być zarówno wspaniałe, jak i bardzo irytujące. Podstawą jest komunikacja – rodzina może najzwyczajniej nie domyślać się, że pragniesz pobyć sama z malcem – komunikuj swoje potrzeby. Jeśli nie ma możliwości pobyć tylko z maluchem (np. mieszkasz z rodzicami) – wybierz się z nim na jakieś zajęcia dla was obydwojga (np. seanse kinowe dla matek z dziećmi, zajęcia z noszenia w chustach, zajęcia umuzykalniające).

Niepokój – co stało się z moim życiem?

Niezależnie od tego, jak bardzo byś się starała żyć jak przed porodem – dziecko wywróciło Twoje życie do góry nogami. Zamiast spontanicznych wakacyjnych wypadów będziesz teraz odbywała zaplanowane w najmniejszym szczególe wyprawy z dzieckiem. Dostępność żłobka/opiekunki/babci będzie warunkowała Twój powrót do pracy lub na studia. Być może już nigdy nie będziesz żyć tak, jak żyłaś przed narodzinami dziecka. Ale czy to źle? Spróbuj dostrzegać dobre strony nie zamartwiając się na zapas

Tylko na początku dziecko absorbuje rodziców tak, że wydaje się im czasem, że nigdy na nic innego nie znajdą czasu. Wkrótce nauczysz się wykorzystywać maksymalnie każdą chwilę i perfekcyjnie organizować swój dzień – póki co proś o wsparcie rodzinę.

Nie umiem być matką

Matką nie zostaje się w jeden dzień. Maluch zresztą nie wymaga od Ciebie perfekcyjnego przewijania, mieszkania posprzątanego na wysoki połysk i pełnego makijażu – potrzebuje przede wszystkim Twojej bliskości. Z każdym kolejnym wspólnym dniem będzie Ci łatwiej.

Spróbuj porozmawiać o swoich uczuciach z innymi matkami – jeśli w twoim otoczeniu nie znajdujesz nikogo z małym dzieckiem, możesz skorzystać z forów internetowych poświęconych ciąży i opiece nad małym dzieckiem.

Najlepsza mama na świecie

Pamiętaj, że maluch ma najlepszą mamę na świecie – Ciebie. I chce, byś była szczęśliwa – zadbana, zadowolona z życia, wypoczęta. Dlatego też pamiętaj:

  • czasami lepiej odpocząć niż poprasować/posprzątać/ugotować
  • dziecko ma mamę i tatę, dlatego mama też może wyjść z domu bez dziecka
  • warto dbać o kontakty z ludźmi – i nie prowadzić każdej rozmowy o dzieciach
  • zdrowo się odżywiaj, śpij kiedy masz okazję
  • po konsultacji z lekarzem – zacznij ćwiczyć – poczujesz się lepiej, szybciej wrócisz do formy i figury sprzed ciąży
  • jeśli czujesz się oceniana przez otoczenie, popatrz w oczy swojemu dziecku – zobaczysz w nich jedynie bezgraniczną miłość i zaufanie.

Komentarze

Wydrukuj artykuł
Copyright © 2010 · Matko jedyna! · All Rights Reserved · RSS Artykuły · RSS Komentarze
Wes Hopkins Jersey